Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
29-03-2020 05:36:00   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Książki inne niż wsz...
Harmonogram 2019-2020
Harmonogram 2018-2019
Klepsydra Ewy Mirgos
Bazar Zauroczeń Czyt...
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [34]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Świąteczne scenar... [8]
Książki inne niż ... [6]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
Krótka historia komputeryzacji biblioteki szkolnej w Gimnazjum

Krótka historia komputeryzacji biblioteki szkolnej w GimnazjumBibliotekę szkolną zaczęłyśmy komputeryzować wcześnie i niezbyt fortunnie. Pierwsze próby rozpoczął dyrektor Szkoły Podstawowej, zlecając napisanie programu dla biblioteki szkolnemu informatykowi. Miało być tanio i przyjemnie, a wyszło jak zwykle! To była jesień 1994 r.

Prace trwały dość długo i dopiero w grudniu 1995 r. udało się przekonać dyrektora, że taniej będzie kupić profesjonalny program obsługi biblioteki. Byłyśmy z koleżanką świeżo po kursie w PBW (wówczas przy ul. Bednarskiej). Kurs miał nazwę “Podstawy informatyzacji pracy bibliotekarza”.

W lutym 1996 r. wybrałyśmy program obsługi biblioteki SOWA poznańskiej firmy Sokrates-Software, ponieważ firma dawała korzystną opcję zakupu modułu programu dla szkół ( rozłożenie opłat na raty i ofertę do 5 stanowisk). Tych możliwości nie dawał Vulcan – dystrybutor programu MOL. W tym czasie dysponowałyśmy jednym komputerem.

W ślad za zakupem programu, biblioteka uzyskała dwa następne komputery z banku (używane HP Vectry, bez CD-ROM-ów), czytnik kodów paskowych (dar od rodzica), dwie drukarki: nową, igłową do drukowania kodów paskowych i atramentową, używaną do drukowania dokumentów (m.in. ksiąg inwentarzowych). Komputery zostały połączone w sieć lokalną (w bibliotece). Do końca czerwca 1997 r. udało nam się wpisać cały ówczesny księgozbiór. Wybrałyśmy taką opcję: dawne nabytki wpisujemy na podstawie ksiąg inwentarzowych w sposób uproszczony, nowe książki na bieżąco, stosując pełny opis. Katalog kartkowy został zamknięty w grudniu 1996 r. Argumentów do takiej komputeryzacji dostarczyli nasi darczyńcy, którzy pragnęli widzieć uruchomioną skomputeryzowaną wypożyczalnię. Biblioteka szkolna liczyła wówczas ok. 20 tys. woluminów.

W 1999 r. na mocy reformy szkolnictwa, w budynku naszej szkoły powstaje gimnazjum, SP ma zostać zlikwidowana do 2004 r. Oba te fakty oraz tzw. syndrom roku 2000 spowodowały, że dokonano zakupu tzw. upgrade'u starej wersji SOWY oraz modułu Skontrum.

W 2000 r. biblioteka otrzymała dwa używane komputery dla uczniów, działające poza systemem SOWA, jeden udało się podłączyć do Internetu. Rozwój sieci komputerowej był dla nas wyzwaniem.

W roku szkolnym 2003/2004 udało się „doposażyć” czytelnię w następne komputery dla uczniów. Wiązało się to ze zmianami organizacyjnymi: czytelnię umieszczono w większym pomieszczeniu dawnej wypożyczalni, a wypożyczalnię w dawnej czytelni. Komputery, otrzymałyśmy w spadku z pracowni komputerowej, a nową sieć wykonała firma jednego z rodziców. W ten sposób dzisiaj dysponujemy: 7 komputerami z dostępem do Internetu, 2 komputerami do opracowania własnych dokumentów, 3 komputerami w systemie SOWA, 4 drukarkami.

Ten zestaw może oszołomić, ale tak naprawdę tylko jeden komputer jest nowy, tylko jedna drukarka jest nowoczesną drukarką laserową, i jedno urządzenie tzw. terminal dostępowy do Internetu, otrzymany w darze od Fundacji “Nowoczesna Polska”- pracuje jako szybki komputer (w celach wyszukiwawczych) i niestety nie ma “pamięci”.

Podsumowując: całość pracuje a większość logowań w systemie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych KSEON, realizowana jest w bibliotece szkolnej. Będziemy oczywiście unowocześniać naszą bibliotekę, pukając do drzwi sponsorów.
Obecnie czekamy na informację zwrotną z banku PKO BP, do którego skierowałam prośbę o nowsze komputery, oczywiście też używane.


Bibliotekarka z Gimnazjum w Warszawie ( marzec 2007 r.)

Komentarze
bdl dnia 22.05.2007 19:19:56
Podziwiamy samozaparcie w zmaganiu się ze starym sprzętem i brakiem funduszy. Ogromny zapał i duży nakład pracy i okazuje się, że można coś zdziałać, ale jakim kosztem (pracy po pracy) smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 13
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"