30.10.2019 r. - „Nauczanie filozofii i etyki metodą LEGO-LOGOS” na II spotkaniu Sieci Współpracy i Samokształcenia „Inspiracje są wśród nas”
Dodane przez admin dnia 05.11.2019 12:06:54
Ostatnia środa października – II spotkanie naszej sieci. Nie ukrywam, że było wyjątkowe z kilku względów. Chyba po raz pierwszy poprosiłam uczestniczki by wysłały zgłoszenia na to spotkanie, które było jednocześnie kursem metody „Lego-Logos”, prowadzonym przez jego autora – filozofa, dziennikarza oraz wykładowcę akademickiego Jarosława Marka Spychałę. Tak więc oprócz stałych uczestniczek sieci, sala konferencyjna, gdzie odbywał się kurs, wypełnia się uczestnikami niemalże z całej Polski.Na początku nasz gość opowiedział skąd wzięło się u niego zainteresowanie filozofią i dlaczego wybór jego życiowej drogi był dość skomplikowany. Podkreślał, że „filozofia wzmacnia” i jest dostępna niemalże wszędzie, a już na pewno w środkach masowego przekazu (popularne kinowe hity „Matrix”, „Gwiezdne wojny” itp). Chcąc udowodnić, że nieporozumienie wynika ze złej komunikacji zaproponował zabawę warsztatową „Kto jest porywaczem samolotu?”. Dwie grupy otrzymały polecenie, aby na podstawie kilku, bardzo ogólnych informacji, wskazać która z czterech opisanych kobiet jest porywaczką. Warto podkreślić, że prawidłową odpowiedź wskazała Iza.

Wszystkie te elementy stanowiły wprowadzenie do autorskiej metody nauczania filozofii i etyki za pomocą Lego-Logos. Chodzi głównie o to, by dać szansę tym wszystkim uczniom, dzieciom, nastolatkom, ale również dorosłym, którzy są wycofani, wręcz „schowani”, chorobliwie nieśmiali w grupie bądź w klasie szkolnej. Tu nie ma oceniania, a wszystkie rozwiązania są akceptowalne.

Jarosław Spychała nie ukrywa, że metoda „Lego-Logos” w głównej mierze zbudowana jest na „Jaskini” Platona, gdzie bohaterowie dialogu szukają odpowiedniej drogi do domu (wyjścia z jaskini) w taki sposób, by wszyscy mieszkańcy byli szczęśliwi.

Metoda „Lego-Logos” stwarza przestrzeń do zabawy, w której popularne klocki są narzędziem. Uczestnicy często zapominają, że są w szkole, a możliwość ułożenia za pomocą Lego filozoficznej opowiastki dodaje odwagi oraz wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Bawiąc się, czyli dosłownie – konstruując historię za pomocą Lego, jesteśmy sobą. Mira z Kasią jako ochotniczki zgłosiły się do zbudowania filozoficznej opowiastki za pomocą klocków Lego. Efekty zobaczycie w galerii.

Po zakończeniu spotkania uczestniczy ustawili się w kolejce do zakupu książki Jarosława Spychały „Jaskinia – Droga rebeliantów” oraz po autograf.

Pomysłodawczynią spotkania była Basia, która mówiąc kolokwialnie „ściągnęła” Jarosława Spychałę do naszej biblioteki.

Reszta w galerii pod tytułem Lego-Logos na II spotkaniu sieci „Inspiracje są wśród nas”