Gramy w szachy i planszówki w bibliotece u Eli
Dodane przez admin dnia 29.03.2019 11:29:55
Czwarte spotkanie odbyło się na dalekim Wawrze u Eli. Ale jak zwykle było fantastycznie. Basia – fotografka – ochoczo robiła zdjęcia i szkole i bibliotece. Było z czego wybierać.
Doszła do nas nowa koleżanka Marta. Jest już nas ponad 20 osób! Sieć się rozrasta o nowe kreatywne nauczycielki bibliotekarki i to chodzi!
Iza prowadzi z powodzeniem w swojej bibliotece „Kółko szachowe”. Swoim doświadczeniem podzieliła się z nami. Na początku jednak przedstawiła główne założenia gry w szachy. Podstawy przedstawiła w prosty i przejrzysty sposób, a że jest absolwentką historii szachownicę omówiła je jako królestwo z królem, królową, rycerzami, wieżami itp…
Po teorii przyszedł czas na praktykę. Połączone w pary pod czujnym okiem prowadzącej zagrałyśmy partię szachów, dołączając stopniowe kolejne figury. Iza zachęcała nas do założenia „Kółka szachowego” w bibliotece szkolnej, a my zachęcamy ją (i motywujemy) do nagrania tutorialu, bo jesteśmy pod wrażeniem w jak prosty sposób można przedstawić reguły gry z akcentem historycznym.
W przerwie między jedną a drugą częścią spotkania zjadłyśmy pyszną grochówkę. To była pierwsza z niespodzianek Eli.
Na spotkaniu zaprezentowano również gry planszowe. Mowa była o kartach DIXIT, ale też o strategicznej „Carcasone”, świetnej na pamięć grze „Skubane kurczaki” oraz dobrej na refleks „Tik-tak Boom”. Ta ostatnia gra planszowa może być doskonałą alternatywą na powtórzenie, np. lektur szkolnych.
Spotkanie zakończono akcentem wielkanocnym – robiłyśmy pisanki. I to była druga
z niespodzianek Eli.
Widzimy się teraz w maju. Na warsztatach kaligraficznych. Będzie to nasze ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym.

Zdjęcia ze spotkania znajdziecie w galerii.