Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
23-02-2019 12:36:07   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Harmonogram 2018-2019
Klepsydra Ewy Mirgos
Bazar Zauroczeń Czyt...
Harmonogram 2017-201...
Zagadki, ciekawostki...
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [34]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Świąteczne scenar... [8]
Ciekawe formy pra... [6]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
Spotkanie

31.01.18 r. - spotykamy się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 342 im. Jana Marcina Szancera. Filia przy ul. Topolowej 15. Tym razem coś z biblioterapii metodami Klanzy? A to ciekawe?

Dojazd?

Atak na Białołękę:

Z Centrum Metro do końca czyli Młociny i tramwaj 2 Nowodwory też do końca.
Z Gocławskiej do Teatru Powszechnego tramwajem, a potem 509 Nowodwory i znów do końca.
Na koniec trzeba się trochę przejść lub wsiąść do 211 i przejechać się jeszcze dwa przystanki do Hanki Ćwiklińskiej.

Na godz. 10.00 przybywajcie. Zimie się nie dajcie.
29.11.2017 – Literackie inspiracje na Boże Narodzenie
Spotkałyśmy się już kolejny raz w bibliotece SP nr 143. Nastąpiła zmiana planu w zakresie realizowanego tematu. Niestety brak dostępu do komputerów i Internetu w potrzebnym nam zakresie nie pozwolił zagłębić się w tajniki tworzenia bloga na Bloggerze, ale to co otrzymałyśmy w zamian było piękne, wzruszające, inspirujące i w dosłownym tego słowa znaczeniu „na czasie” . „Literackie inspiracje na Boże Narodzenie poprowadziły wspólnie dwie Kasie z WWE przy Gocławskiej. Zanim ja przybyłam dziewczyny zdążyły się zadomowić, a nawet zrobić kilka zdjęć.

Merytoryczne działania rozpoczęłyśmy od układania rozsypanki wyrazowej aż w czterech grupach. Stało przed nami ambitne zadanie, by z otrzymanych wyrazów powstał wiersz. Poszło nieźle. Jak się później okazało wszystkie wersje wiersza były „idealne”. Poznałyśmy na zakończenie wersję oryginalną, czyli wiersz „Choinka” Jerzego Ludwika Kerna.

Opowiadanie „Trzy gwiazdki szczęścia” Ewy Stadtmüller, przeczytane po fragmencie przez wszystkie obecne osoby, dostarczyło zarówno wzruszeń, jak i zachęciło do krótkiej dyskusji. Następnie otrzymałyśmy po karteczce, na której miałyśmy za zadanie napisać życzenie dla osoby, której chciałybyśmy podarować gwiazdkę szczęścia. Wszystkie nasze indywidualne życzenia i intencje zostały głośno odczytane, tak by zachować anonimowość osoby, która je napisała.

W ramach analizy i interpretacji tekstów literackich poznałyśmy także krótki tekst „Prezenty w komórce” B. Ferrero i zastanawiałyśmy się nad możliwymi kontekstami, sytuacjami i osobowością osoby, która czekała na zupełnie coś innego niż kolejny nieodpakowany prezent świąteczny.
Kolejny raz zagościła „na sieci” książka „Wigilia Małgorzaty” i znowu wiele słów i myśli o osobach starszych i ich postawach w obliczu problemów i lęków związanych z ograniczeniami trzeciego wieku.
Opowiadanie „Dobry adres to człowiek” Doroty Terakowskiej i krótkie refleksje dotyczące naszych postaw związanych z dodatkowym talerzem przy wigilijnym stole.
Mała encyklopedia domowych potworów Stanislava Marijanovica stała się inspiracją do myśli i rozmów dotyczących zachowań około świątecznych. W grupach powstały spontaniczne, graficzne odzwierciedlenia naszych refleksji.

Gdy otrzymałyśmy tekst wiersza Wandy Osuchowskiej - Orłowskiej „Wieczór wigilijnymusiałyśmy szybko skupić się nad inscenizacją przydzielonej nam w grupach zwrotki. W błyskawicznym tempie powstały kolorowe scenerie do wiersza. Wszystkie miałyśmy do dyspozycji te same materiały, a jakże różne były nasze prace. Przy okazji obserwowałam wielkie poruszenie i mobilizację osób w poszczególnych grupach. Pracowałyśmy na wysokich obrotach, by zaprezentować nasze pomysły. Byłyśmy zdumione jak niewiele trzeba, by powstały całkiem ciekawe pomoce do interpretacji wiersza.


Proste orgiami, które wykonałyśmy w krótkim czasie według instrukcji Kasi miało posłużyć do wzbudzenia motywacji do indywidualnego podkreślenia naszych myśli i przygotowań związanych z przygotowaniem świątecznego nastroju. W ten sposób powstały oryginalne kartki z życzeniami świątecznymi. To moment sprzyjający do zachęcania uczniów, by korzystali z różnych technik plastycznych, ale także by doceniali indywidualny trud włożony w zaznaczenie własnego wkładu w nastrój świąteczny. Zrobione własnoręcznie, to nie to co kupione – choćby było mniej eleganckie i bez złoconych liter.

Na dyskusję o rekomendowanych przez niektóre koleżanki książkach, mających bożonarodzeniowy klimat, czasu zostało niewiele, ale i tym razem niektóre dziewczyny przebiły się ze swoimi propozycjami.

I jeszcze składanie życzeń, które nastąpiło w wyjątkowej scenerii i chociaż odbyło się w grupie osób zebranych wokół białego obrusa, to zadziwiła mnie ich wyjątkowa atmosfera i spersonalizowana forma.

Kolejny sposób na składanie życzeń w grupie zaproponowany przez Elę to czerwona wstążka z uwiązanymi drobnymi ozdobami, która połączyła wszystkich w kręgu. Każdy kto wypowiedział życzenia mógł odciąć fragment wstążki i zanieść do domu fragment wstążki wraz z ozdobą. Pewnie ta ozdobna wstążeczka była miłym wspomnieniem, gdyby zawisła na świątecznej choince.


Brawo dziewczyny z WWE. Byłam pod wrażeniem i wiele się nauczyłam w atmosferze zabawy i twórczej dyskusji.

To druga wersja relacji. Pierwsza była całkiem inna, ale niestety nie została skutecznie zapisana. To powód dla którego ta druga powstała z takim opóźnieniem.

Przepraszam
Bożena

Przypomnienie


Drogie Koleżanki

Przypominam, że spotykamy się w przyszłą środę - 29 listopada w SP nr 143 w bibliotece u Ewy (przystanek Saska) o godz. 10:00. Nastąpiła zmiana jeżeli chodzi o temat spotkania. Z przyczyn technicznych nie będzie to BLOGGER. Wspólnie z koleżanką poprowadzę Literackie inspiracje na Boże Narodzenie.
Dziewczynom, które zadeklarowały chęć zabrania swojego laptopa na zajęcia, dziękuję za dobre chęci. Możecie komputery zostawić w domu
Zobacz: pl.pinterest.com
Galeria
Nowe zdjęcia w galerii. Zaglądajcie!
4 października 2017 – znów gwarno na antresoli
Wspinam się powoli po schodach i już słyszę gwar i głosy pełne emocji. Trochę się obawiałam o frekwencję, ale odetchnęłam z ulgą. Dużo nas – pomyślałam z radością i przywitały mnie głosy ucieszonych na mój widok koleżanek. Jeszcze chwilę do 10.00, a tu dyskusje w toku. Wszystkie panie rozprawiają o akcji z podręcznikami. Każda opowiada o swoich zmaganiach, bolącym kręgosłupie i organizacji pracy. Sytuacje różne, lecz rozżalenie i osamotnienie „pań bibliotekarek” wszędzie takie same. Tylko w niektórych szkołach osoby przychodzące do pomocy mocno zdziwione, że tak wiele pracy trzeba wykonać zanim podręcznik dotrze do ucznia. I jeszcze ten brak miejsca – trudno się poruszać wśród stosów paczek i rozpakowanych w stosy książek. Cóż pozostało? – tylko wyżalić się na brak wiedzy o naszej pracy i coraz częściej na brak miejsca do pracy. Biblioteka szkolna to obecnie coraz częściej jeszcze jedna sala lekcyjna. Czy do tego dążyliśmy starając się o meble i wystrój przyjazny młodym czytelnikom?

Zaczynamy spotkanie. Kasia w roli nowego koordynatora Sieci najpierw potwierdza zaproponowane terminy spotkań i ustalamy (jak zawsze) miejsca spotkań w gościnnych bibliotekach szkolnych naszych koleżanek. Następnie zarządza zadanie integrujące, ze względu na nowe twarze, ale nie tylko. Znając się wiele lat można także czegoś nowego się dowiedzieć w ramach ciekawego inspirującego rekwizytami zadania.

Na stole przy Kasi leży intrygujący stosik książek. Z okazji Światowego dnia zwierząt bohaterami wybranych książek są zwierzęta. Najpierw błyskawiczna informacja o poszczególnych pozycjach i puszczenie ich w obieg. Wszystkie przeglądamy zaproponowane tytuły z zainteresowaniem. Niektóre są znane inne całkiem nowe. Są wśród nas osoby, które trudno zaskoczyć!

Głównym bohaterem dalszej części spotkania jest Dziombak (na podstawie książki „O tym jak Dziombak wypadł z gniazda i co było potem : bajka dźwiękonasladowcza dla najmłodszych”).

Ja jeszcze do tej pory się z nim nie spotkałam. Czytamy po kolei fragment książki próbując jak najlepiej oddać urok tekstu i wyrazy dźwiękonaśladowcze. Potem chwila zdumienia. Mamy narysować na rozdanych kartkach jakieś wybrane przez siebie zwierzę, ale z zamkniętymi oczami. Rysunki okazują się nad wyraz udatne. Teraz po kolei trzeba rozpoznać zwierzę na rysunku i bez używania głosu pokazać przy pomocy ruchów ciała coś charakterystycznego dla danego zwierzęcia, co pozwoliłoby je rozpoznać. Jest przy tym dużo ciekawych pomysłów, śmiechu i trafnych odpowiedzi. Węże wiją się po podłodze, ptaki wymachują skrzydłami itp. Bardzo ciekawa propozycja na zajęcia z uczniami w każdym wieku.
I jeszcze propozycja pracy w grupach przy tworzeniu opowieści na podstawie otrzymanych rysunków, które można ułożyć w dowolny sposób. Rysunki pochodzą z książki

Znowu powstają kreatywne wersje opowieści, które moglibyśmy snuć bez końca. Przedstawiona przy okazji książka to znowu inspirująca propozycja to zajęć i potencjalne źródło pomysłów.
Rozstajemy się pełni optymizmu, zastanawiając się jak wykorzystać zaprezentowane pomysły w codziennej pracy w bibliotece szkolnej. Cieszymy się na kolejne spotkania, których zgodnie z dziś uzgodnionym harmonogramem pozostało jeszcze cztery. Następne już w listopadzie. Będziemy zgłębiać tajniki ciekawego i dobrze zaplanowanego bloga.
Do zobaczenia
Bożena
Strona 4 z 43 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Romana, Roman, Damian, Polikarp, Izabela
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 13
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"