Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
21-08-2018 10:09:43   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Klepsydra Ewy Mirgos
Bazar Zauroczeń Czyt...
Harmonogram 2017-201...
Zagadki, ciekawostki...
Trochę teorii
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [34]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Świąteczne scenar... [8]
Ciekawe formy pra... [6]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
Życzenia Wielkanocne

Gdy Wielkanoc przypada w połowie kwietnia,

Wybujała przyroda świąteczne dekoracje uświetnia,

Tulipany, narcyzy, bratki rozkwitają,

Radość i siły witalne pomnażają.

Szczęśliwych i wyjątkowych Świat Wielkanocnych

oraz zdrowia i uśmiechu od wiosny do wiosny.

Życzy Bożena

Przypominam, że po świętach spotykamy się:
26.04.17 - Inspirujemy się nawzajem. Cz. 4 Mamy się czym pochwalić: "Czytaki - przytulaki"
także podręcznikowe zmagania bibliotekarzy szkolnych - jak sobie z nimi radzić?
Miejsce spotkania: SP nr 109, ul. Przygodna 2
godz. 10.00-14.00 odpowiedzialne za meritum (Ela, Iza, Ola)

Będziemy śpiewać, gadać i wykonywać różne prace ręczne (cokolwiek by to miało znaczyć).
Dobry humor i dobre chęci obowiązkowe.
Informacja
W zakładce Galeria nowe zdjęcia jako uzupełnienie relacji.
Zapraszam Bożena
8.02.2017 r. - Projektujemy „gadżety” lansujące modę na czytanie. Odkrywamy swoje ukryte możliwości.
POGODNA https://www.facebook.com/pogodnafilia/?hc_ref=PAGES_TIMELINE
przywitała nas z uśmiechem i ze zrozumieniem. Pozwolono nam się zadomowić w jej gościnnych progach i poczekać chwilkę na te koleżanki, które z komunikacją „na bakier”. Z lekkim poślizgiem przystąpiłyśmy do realizacji pierwszego punktu programu. Spotkałyśmy się z profesjonalistką od „gliny” prowadzącą nasze warsztaty ceramiczne Panią Dorotą Łasisz. TU zobacz: http://mimbresceramika.blogspot.com/p/ja.html
i TU https://www.facebook.com/mimbresceramika/
Profesjonalizm nas nie przytłoczył i wkrótce mieliśmy przed sobą wilgotne ściereczki i po kawałku gliny podzielonej specjalną żyłką z dużego glinianego bloku, który wyłonił się niespodziewanie z szafy. „Prywatny kawałek” ugnieciony i uformowany według instrukcji, od tej pory zmieniał się pod wpływem paluszków, w kształt nie do końca oczekiwany, ale przynoszący wiele uciechy i niespodzianek. Dowiedziałyśmy się co to takiego „czysty brud” i jak trudną i wymagającą materią jest glina. Nigdy nie wiadomo, co się wyjmie z pieca, choć wkładamy do niego „nasze wycyzelowane dzieło”. Lepienie techniką kolejno dokładanych, równiutkich wałeczków „wytoczonych” ze starannością, a potem scalanych przez delikatne skrobanie, gładzenie i przyklepywanie specjalnym nożykiem, to niezapomniane chwile relaksu, uciechy i rozmów wspierających i dodających pewności w wykonywanych ruchach. Z ciekawością podpatrywałyśmy siebie nawzajem, odkrywając u koleżanek różne kształty i zdobienia. Efekty naszej glinianej przygody pozostały w pracowni do wypieku. Najbliżej mieszkająca koleżanka odbierze je, gdy będą gotowe, byśmy mogły pochwalić się wśród uczniów i znajomych swoim nowym doświadczeniem. Zajęcia były wyjątkowe i może zachęcą niektóre z nas do szukania podobnych wrażeń w prywatnym czasie? Rozmawiałyśmy również o możliwości przygotowania specjalnego medalu dla naszych czytelników. Światełko nadziei w tym zakresie również rozbłysło i rozmowy chyba będą kontynuowane.Krótka przerwa na herbatę i sprawna zmiana sali. Śpieszymy się bardzo, bo pragniemy choć w części zrealizować nasze plany i pomysły. Na początek kilka słów wstępu od osoby prowadzącej i trochę materiałów pomocniczych dla tych, które nie są przekonane do swoich plastycznych umiejętności. Te niepewne są pocieszane przez pozostałe „sieciaki” i zachęcane do śmiałych prób.
Wszystko dzieje się bardzo szybko. W jednej chwili jedne szkicują, drugie konsultują swe pomysły z panią instruktorką, niektóre od razu machają pędzlem. Po godzinie możemy podziwiać niektóre skończone kompozycje. Te szybsze koleżanki próbują swoich sił na drugim egzemplarzu lub na przyniesionej ze sobą koszulce czy kubku. Nie wszystkie plany udaje się zrealizować, bo czas nieubłaganie „goni”. Pozostaje niedosyt i chęć kontynuacji naszych pomysłów. Ja niektóre przyniosłam (wraz z farbami do porcelany) ze sobą do domu i nadal mi towarzyszą.
Moja refleksja jest taka. Długo planowałyśmy to spotkanie z „gadżetami”. Mam w pamięci odwołany majowy plener i wątpliwości niektórych osób. Jednak po dzisiejszym spotkaniu nabrałam chęci na kontynuację. Bardzo chciałabym doczekać efektów waszych prac plastycznych z uczniami. Mam nadzieję, że już niedługo pochwalicie się nimi. Do zobaczenia w kwietniu u Eli i wiem, że znowu czeka nas wyjątkowa przygoda i niespodzianka. Ale o tym sza..8.02.2017 r. - Inspiracje są wśród nas. Cz. 3: Tworząc "gadżety" w Ośrodku Działań Twórczych POGODNA

Podróż już mamy przetrenowaną.
Miejsce spotkania: Stara Miłosna, ul. Jana Pawła II 25 przed wejściem do Apteki koło sklepu z pieczywem (miejsce zadaszone)
Dojazd autobusami: 198 (z PKP), 411, 502 (ze stacji Politechnika), lub na trasie 125 nawet od Trawiastej.
Godz. jak zwykle 10.00
W programie:
2 godziny warsztatów lepienia w glinie - prowadzi instruktorka z Ośrodka
2 godziny - wykonywanie "gadżetów" według własnego projektu i z wybranych przez siebie materiałów.
Torby z materiału mamy kupione (dla wszystkich) i farby do malowania na porcelanie dla tych, co kubki i inna porcelanę chcą zmieniać w "gadżety".
Jeśli są jakieś inne odlotowe pomysły to materiały należy przynieść ze sobą.
Cieszę się na ciekawe spotkanie i efekty działań też.
Do zobaczenia
Bożena
4.01.2017 r. - Inspiracje są wśród nas. Cz. 2
Nowy Rok rozpoczęłyśmy spotkaniem w pięknej sali bibliotecznej. Zaimponowała nam nowoczesnym, profesjonalnym wystrojem i dostosowaniem do potrzeb uczniów: młodszych, starszych i o specjalnych potrzebach. Całość dopełniła dobrana kolorystyka, nowoczesne meble i atmosfera jak z bajki.

Pierwsza zaczęła prezentować swój najnowszy dorobek „warsztatowy” Bożenka z Gimnazjum nr 20 przy ul. Afrykańskiej 11. W jej wypowiedzi często powtarzały się frazy wskazujące na to, że swoje działania dostosowuje do potrzeb uczniów starszych, ale czerpie z doświadczeń koleżanek z Sieci. Czytana przez nas (kilka lat temu na Zespole) „Tajemnica Bożego Narodzenia” Josteina Gaardera zainspirowała ją do przygotowania wraz z uczniami kilku audycji radiowych trwających 9 minut do wysłuchania na długich przerwach śniadaniowych. Pomimo trudności technicznych audycje zostały nagrane z wielkim zaangażowaniem i tremą osób wybranych do projektu. Zadbano o podkład muzyczny, piękne „radiowe głosy” i starannie dobrane teksty. Własne audycje radiowe okazały się ciekawą formą dotarcia do młodzieży gimnazjalnej z przekazem poszerzającym ich wiedzę i zainteresowania.
Zrealizowano także akcję „czytanie na przerwach” - Rok Sienkiewicza uczczono czytaniem różnych fragmentów wybranych utworów.
Nagrano także piosenkę „Zaczytani są wśród nas” i zamieszczono ja na stronie szkoły.
http://www.gim20.edu.pl/?page_id=43

Po pierwszym wystąpieniu dołączyła do nas Pani dyrektor SP nr 143. Postanowiłyśmy w czasie jej krótkiego pobytu z nami porozmawiać trochę o książkach, które ze sobą przyniosłyśmy w ramach poszerzania wiedzy o nowościach i wartościowych książkach ostatnio przez nas wykorzystywanych w pracy wychowawczej.
Ja przynioslam ze sobą "Niezłe Ziółko" Barbary Kosmowskiej. Ta świeżynka wydawnicza Wydawnictwa Literatura, to piękna książka o relacjach wnuczka z babcią, o budowaniu poczucia własnej wartości nieśmiałego dziecka oraz o atmosferze towarzyszącej odchodzeniu osoby najbliższej. Takze o tym, że żal po ukochanej osobie nie zawsze musi być pozbawiony nadziei i chwil współodczuwania z osobą, ktorej już nie możemy spotkać, ale która jest ciągle w nas. Gorąco polecam tę książkę do głośnego czytania (krótkie rozdziały) oraz do rozmów zainspirowanych scenkami dramowymi dotykającymi tematów poruszonych w każdym rozdziale.
Ela zachwyciła nas brawurowym czytaniem z pluszakami, które realizuje od dłuższego czasu w swojej bibliotece wraz z koleżanką Basią specjalistką od pięknego czytania. Wykorzystują w tym celu książki: Macieja Wojtyszko "Bolek i Lolek. Teatr" oraz "Kret sam na scenie" Nilsson Ulf. Lektury te inspirują do ciekawych rozmów z dziećmi o zawodach "teatralnych" oraz o zjawisku tremy.

Mira zachęcała do literatury dla nastolatków. Ściągnęła z półki nastoletniego syna książkę "Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy" Troisi Licia oraz proponowaną przez Izę dość dawno "Herbatę szczęścia" i "Córkę Szklarki" Agnieszki Grzelak. Książkowe fantastyczne światy łatwiej się już przebijają do naszej oferty.
Edyta przyniosła poruszającą książkę "Dziecko wojny" Sary Nović, by polecić ją nam dorosłym. Zawitały na spotkanie także dwie książki wyjątkowe ze względu na szatę graficzną i edytorską: "Czarna książka kolorów", ktorej współautorkami są Cottin Menena, Faria Rosana i "Książka z dziurą" Hervé Tulleta. Ten francuski grafik i ilustrator zadziwia dzieci w każdym wieku. Książka, choć z wielką dziurą w środku, pełna jest śmiesznych pomysłów i rysunków.

Po krótkiej przerwie wracamy do naszych inspiracji. Z rozmów (po spotkaniu) wiem, że kolejne wystąpienie miało dużą wartość mobilizującą do wysiłków. Dziewczyny pracujące w SP z dużym podziwem mówiły o wysiłkach koleżanki Moniki pracującej w szkole ponadgimnazjalnej. Doceniając jej zaangażowanie i opór "dorosłej materii" zaczęły patrzeć na swoje codzienne kłopoty i zniechęcenia w sposób zdystansowany i z wiekszym optymizmem. Nabrały wiatru w żagle po...relacji:

A stało się tak po wypowiedzi naszej koleżanki Moniki, której sugestywna i profesjonalna relacja pozwoliła nam zajrzeć do czytelni Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ul. Komorskiej.

Okazało się, że ważnym elementem pracy bibliotekarza szkolnego z uczniem dorosłym jest budowanie nastroju, dobrych relacji interpersonalnych oraz nienachalne proponowanie pewnych form, tylko dla osób zainteresowanych. Szukanie chętnych do współpracy nie jest łatwe i wymaga poznania swoich potencjalnych odbiorców. Wykorzystywanie chwil, nastrojów, zainteresowań, to domena kontaktów opartych na dorosłych relacjach.
By umilić wizyty w czytelni Monika postawiła na muzykę. Początkowo tylko puszczaną w tle. Potem były koncerty muzyczne w bibliotece do słuchania na przerwach. Coraz to nowe propozycje, do których włączyli się także uczniowie. Oprócz wielkich kompozytorów muzyki poważnej zagościli Elvis Presley, Marek Grechuta, Czesław Niemen, a nawet szanty żeglarskie.
Zaproponowała także cykl: Temat na dziś - realizowany w formie rozmowy lub czytania na podany danego dnia temat.
W ramach promocji czytelnictwa koleżanka realizuje 4 projekty edukacyjne "Szkolne podróże po literaturze", "Przerwa z audiobookiem", "Przez film do lektury" i "Zaczytani są wśród nas".
"Zaczytani są wśród nas" to wystawy, konkursy, kiermasze, spotkania promujące bibliotekę i czytelnictwo, zachęcające uczniów do sięgnięcia po książkę i odwiedzania biblioteki.
Różne formy pracy (zarówno krótkie okazjonalne jak i programy realizowane cyklicznie przez wiele lat) mają główny cel, aby zachęcić uczniów do odwiedzania biblioteki (w tym czytelni). Pokazanie walorów czytania dla przyjemności i sięgania po różne źródła informacji, to misja bibliotekarza szkolnego.
Zobaczyliśmy również efekty przeprowadzonych konkursów: na Exlibris Biblioteki czy na zakładki do książki. Nieszablonowe zakładki z Komorskiej wzbudziły wielkie zainteresowanie i poruszenie. Doceniliśmy również wysiłek wkładany w spotkania koła Varsavianistycznego prowadzonego dla małej grupki uczniów zainteresowanych tematem.
Monika pochwaliła się pięknym wierszem o czytelni, w ktorym wybrzmiała sympatia i zauważenie jej wysiłków. Ten wzruszający dowód uznania dał jej inspirację do nowych pomysłów i wysiłków.
Więcej zobacz: http://www.zssgil.edu.pl/Dla Ewy zostało już mało czasu. Jako gospodyni naszego dzisiejszego spotkania przyjęła to z uśmiechem na twarzy.

Biblioteczny rok szkolny podporządkowany jest uroczystości pasowania na czytelnika, która jest połączona z przedstawieniem teatralnym realizowanym przez uczniów klas starszych dla pierwszaków. Ewa organizuje spotkania z autorami ksiażek dla dzieci oraz chętnie korzysta z oferty PBW i przyprowadza uczniów na spotkania autorskie na Gocławską. W ostatnich latach uczestniczyła w wielu akcjach promujacych czytanie: Cała Polska czyta dzieciom, Wielkie biblioteczne czytanie, Jak nie czytam, jak czytam. Wykorzystuje na zajęciach z dziećmi teatrzyk Kamishibai, tworząc również własne wersje teatrzyku. Świętuje z uczniami Światowy Dzień Książki oraz Światowy Dzień Pluszowego Misia. Swoje działania opisuje w telegraficznym skrocie na stronie biblioteki: http://nowa.sp143.waw.pl/index.php?page=biblioteka

Strona 4 z 41 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Franciszek, Franciszka, Joanna, Pius, Kazimiera, Ruta
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 13
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"