Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
16-08-2017 19:10:50   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Bazar Zauroczeń Czyt...
Harmonogram spotkań ...
Zagadki, ciekawostki...
Trochę teorii
Nowe, ciekawe, pomocne
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [30]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Harmonogram spotk... [11]
Świąteczne scenar... [8]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
Życzenia Wielkanocne


Choć za oknem niezbyt wiosennie,
Przyroda uśpiona, bo to jeszcze marzec,
Szukajmy w sobie nastrojów świątecznych.

Uczucia nadziei, miłości, bliskości niech z nami świętują,
Piękne wiosenne kwiaty w wazonach królują,
Stół niech się od potraw ugina,
Zmartwychwstał Pan, oto przyczyna.

Najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności dla wszystkich sieciaków, ich rodzin i gości!
W lutym na Sieci łowiono problem samotności w różnych utworach literackich
Zimowy, wietrzny poranek przywiał na Przygodną koleżanki z Sieci, które zostały wzmocnione tym razem „silna grupą wsparcia” z PBW. Od razu przystąpiłyśmy do wybranego tematu, ponieważ zadań na ten dzień znowu był dostatek.Nasza „przewodniczka” po lekturach zaczęła od książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Zielony i Nikt”. Mira na ochotnika przeczytała ten krótki tekst, by odświeżyć wrażenia i emocje towarzyszące jego odbiorowi. Wkrótce analizowaliśmy kwestie imion i ich znaczenie i symbole związane z omawianymi utworami. Jak zwykle dla Iwony ważne kwestie językowe przeplatały się z odbiorem emocjonalnym. Ja także wykorzystuję tę książkę na swoich warsztatach, ale muszę przyznać, że w zupełnie inny sposób.
Wszystkie zgodziłyśmy się, że utwór jest uniwersalny, zarówno w zakresie wieku odbiorcy, jak i tego, co każdy z czytelników znajduje w pięknym tekście i ilustracjach.Potem przyszła pora na aktywność i zabawę na bibliotecznym dywanie. Wykorzystując kostki - Story Cubes, snuliśmy kreatywną opowieść z „samotnym wątkiem” w tle.

Dyskusję i kontrowersje wywołała kolejna książka - „Wigilia Małgorzaty”, którą napisała India Desjardins. Poruszony był w niej problem samotności osoby starszej, która powoli wycofała się z aktywnego życia, by nie stwarzać kłopotów i zagrożeń swoją aktywnością. Zastanawiałyśmy się nad odbiorcą tej książki. Większość była zdania, że ta lektura może poszerzyć spojrzenie na samotność i postawę starszego członka rodziny już w klasach 4-6 SP. Były też takie osoby, które uznały, że jest to dobra książka dla osób starszych, którym pomoże lepiej zastanowić się nad swoimi postawami.
Znowu wylądowałyśmy na dywanie. Tym razem w dwóch grupach tworzyłyśmy opowieści inspirowane kartami dialogowymi „Mythos” i „Dixit”. Jedna grupa stworzyła wspólną opowieść, w drugiej prym wiodła Mira, opowiadając dwie wersje wymyślonej historii.
Potem Iwona omówiła kolejne książki: „Samotny Jędruś", „Dziewczynka z walizkami”, „Dziewczynka z parku”, „Samotni.pl”, „Niechciana”, „Samotne wyspy i storczyk”, „Hera, moja miłość”, „Kamienica”. Czytałyśmy wybrane przez nią wiersze: Szymborskiej „Pożegnanie widoku” i Audena „Funeral Blus”.
Wybieraliśmy najtrafniejsze cytaty traktujące o samotności oraz analizowaliśmy materiał graficzny, wybierając te obrazki, które najbardziej przemawiały do naszej wyobraźni i kojarzyły się nam z tematem samotności.
Zanim przystąpiłyśmy do realizacji drugiego tematu poprosiłam Elę, by pochwaliła się postępem prac nad stroną, którą od dłuższego czasu przygotowuje, inspirując się pracami Sieci nad wyborem ciekawych książek, które mogą pomóc w pracy bibliotekarza. Udało się uzgodnić nazwę, która bardzo przypadła mi do gustu. Alfabet pomocnych książek został przemianowany na „Bibliopomoc”.W trzeciej części spotkania przyszła pora na prezentację przydatnych narzędzi dostępnych online, które mogą posłużyć w różnych formach popularyzacji czytelnictwa.
Monika przygotowała już drugi raz porcję informacji o miejscach w Internecie, do których warto zajrzeć, gdy chcemy uatrakcyjnić swe zajęcia z podopiecznymi.
Przez ten link można wejść do proponowanych i omawianych przez nią stron i aplikacji:

http://padlet.com/monika_witkowska26/v2cet31gkoi7

Zachęcała do indywidualnych prób i eksperymentów. Poszukiwanie właściwego narzędzia zależy głównie od tego, jaki projekt edukacyjny chcemy zrealizować z uczniami. Mam nadzieję, że wykorzystacie chociaż niektóre z proponowanych przez nią narzędzi i pochwalicie się wkrótce jakimś ciekawym wdrożeniem swojego pomysłu.


Pamiętajcie również o propozycjach Moniki z ubiegłego roku:

www.yummy.pl
To serwis edukacyjno-językowy dla dzieci i młodzieży. Oferuje darmowe gry online, gry edukacyjne, gry językowe, interaktywny kurs języków obcych dla dzieci, audiobooki, kartki oraz galerię prac dzieci.

www.superbelfrzy.edu.pl
To otwarty blog społecznościowy poświęcony niezależnej publicystyce oświatowej. W dziale Edu-granie serwis oferuje gry edukacyjne tworzone dla dzieci i przez dzieci. Gry podzielone są na kategorie m. in. gry gramatyczne, ortograficzne, matematyczne.

learningapps.org
to platforma umożliwiająca tworzenie własnych multimedialnych aplikacji lub korzystanie i modyfikowanie wcześniej już przygotowanych. Dzięki gotowym szablonom można tworzyć wiele ciekawych gier edukacyjnych m. in. dopasowywanie podpisów do obrazka, dopasowywanie pól tabelki, grupowanie, odsłoń obrazek, pasujące pary, przyporządkowywanie punktów na mapie.

www.classtools.net
To darmowy serwis dla nauczycieli do tworzenia aplikacji edukacyjnych. Tworzone materiały można udostępniać uczniom za pomocą e-maila lub umieszczając na stronie blogu.
Serwis zapewnia kilkanaście ciekawych szablonów do tworzenia materiałów, m.in. QR Treasure Hunt Generator, który służy do zamiany pytań i odpowiedzi na QR kody, które można wykorzystać w celu uatrakcyjnienia zajęć z uczniami.

www.tagxedo.com
Pozwala stworzyć chmurę wyrazów. Serwis nie wymaga logowania i jest bardzo prosty w obsłudze. Chmura wyrazów może być ciekawym dopełnieniem prezentacji multimedialnej, zbiorem słów związanych z danym tematem lekcji, lub logo projektu.

Z sieciowym mrugnięciem oczka
24.02.2016 - Oblicza samotności w literaturze dla dzieci i młodzieży
Przypominam i zapraszam w środę 24.02.2016 r. (w godz. 10.00-14.00) na spotkanie sieci
Temat: Oblicza samotności w literaturze dla dzieci i młodzieży.


Motyw samotności omawiany będzie na podstawie książek przeznaczonych dla młodszych czytelników i dla młodzieży, będą to m. in. - „Samotny Jędruś", „Wigilia Małgorzaty”, „Dziewczynka z walizkami”, „Samotni.pl”, „Niechciana”, „Samotne wyspy i storczyk”.Także:

Programy komputerowe, które można wykorzystać do popularyzacji czytelnictwa
Co słychać na naszych Pinterestowych tablicach?
Alfabet pomocnych książek – stan na 24.02.16


Miejsce spotkania:
Szkoła Podstawowa nr 109, ul. Przygodna 2, http://www.sp109.waw.pl, e_laszkiewicz@wp.pl
kontakt szkoła tel 22 615 30 01 wew 107
Elżbieta Łaszkiewicz 603 568 805
DOJAZD: autobus 147 - 9:22 rondo WASZYNGTONA - po zjeździe z Wału Miedzeszyńskiego - wysiąść na 4 przystanku ZERZEŃ- na żądanie -
autobus 142 9:10 lub 9:40 lub 702 9:25 - z ronda Wiatraczna -- 16 przystanek od pętli - wysiąść
20.01.2016 - O ilustracjach i ilustratorach książek dla dzieci ; Przedstawiamy fantasy
Całkiem liczna gromadka się zebrała w czytelni na Gocławskiej. Zaczęliśmy od spraw różnych:
1. Współpraca na Pintereście oraz przy Alfabecie książek pozwalających zrozumieć siebie i innych
2. Udział w pracach na stronie www Sieci
3. Zachęta do korzystania z wypożyczalni wystaw (nawet skuteczna, bo dwie wystawy pojechały do szkół)

Potem nasza prelegentka Asia omówiła swoją pracę przy przygotowywaniu wystaw o ilustracjach w książkach dla dzieci. Zachęciła do odwiedzenia relacji na stronie oraz scenariusza wystawy „Współcześni polscy ilustratorzy książek dla dzieci”Mówiła o swoich fascynacjach książkami dziecięcymi, z których wybierała ilustracje do wyeksponowania. Część książek przyniosła z bibliotek publicznych, by pokazać w oryginale omawiane ilustracje. Najpierw oglądałyśmy naprędce przygotowane plansze w czytelni, a potem poszłyśmy obejrzeć wystawę na II piętrze.

Inne koleżanki także zaangażowały się w temat. Niektóre przyniosły książki z ulubionymi ilustracjami i z wielkim zaangażowaniem pokazywały i omawiały swoje eksponaty.Po krótkiej przerwie przyszła pora na literaturę fantasy. Iza przygotowała prezentację, by uporządkować i unaocznić swoje wybory czytelnicze, które chciała zarekomendować. Czasem omawiała coś ku przestrodze – wskazując zagrożenia i pułapki czyhające na młodego czytelnika.
TU prezentacja
Dyskusja była burzliwa i pełna kontrowersji i wątpliwości. Pomimo, że Iza życzliwa (dla fantasy) wyszukała to, co jej zdaniem warte czytania, to koleżanki na sali z wielką rezerwą podchodziły do tematu. Ubolewały nad modą uciekania w wymyślone, odczłowieczone światy nawet w wyborach czytelniczych swoich podopiecznych.


Ilustracje, ilustratorzy i fanasy


Przypominam o spotkaniu
20.01.2016 (godz. 10.00-14.00) - O ilustracjach i ilustratorach książek dla dzieci - połączone ze zwiedzaniem i omawianiem przygotowanych wystaw
Również w tym dniu: Przedstawiamy fantasy

Cele szczegółowe do zrealizowania:

  • Poszerzenie wiedzy o ilustracjach i ilustratorach w książkach dla dzieci


  • Przybliżenie ciekawych propozycji z literatury fantasy, szukanie argumentów na posiadanie tego typu książek w bibliotekach szkolnych


  • Przełamywanie uprzedzeń bibliotekarzy szkolnych do tego typu literatury bardzo popularnej wśród dzieci i młodzieży


zob. Scenariusz wystawy: "Współcześni polscy ilustratorzy książek dla dzieci" ; Wystawa: "Współcześni polscy ilustratorzy książek dla dzieci"k

Także sprawy różne i kontynuacje
Miejsce spotkania: Gocławska 4, antresola
Strona 4 z 39 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Roch, Stefan, Joachim, Nora
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 17
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"