Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
29-03-2020 05:43:07   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Książki inne niż wsz...
Harmonogram 2019-2020
Harmonogram 2018-2019
Klepsydra Ewy Mirgos
Bazar Zauroczeń Czyt...
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [34]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Świąteczne scenar... [8]
Książki inne niż ... [6]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
Ta książka, ta kobieta

Ach, co to były za warsztaty… kobiece, subtelne, sensualne…
Obiecałam Wam, że będę pisać o interesujących formach, jakie odbywają się w naszej instytucji, więc kontynuując rozpoczętą niedawno tradycję napiszę o ostatnich warsztatach prowadzonych przez dr Wandę Matras- Mastalerz.
Prowadząca przeprowadziła zajęcia Ta książka. Ta kobieta: O literaturze dla kobiet w Roku Praw Kobiet. Jak zapewne wiecie dokładnie 100 lat temu, 28 listopada, naczelnik Józef Piłsudski podpisał dekret, która zapoczątkował lawinę zmian społecznych. Polki uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze. To był milowy krok – Polska była jednym z pierwszych krajów, w którym taki dekret podpisano!
A ponieważ w tym samym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez nasz kraj Niepodległości, wspólnie stworzyliśmy KODEKS WAŻNYCH KSIĄŻEK W DRODZE DO NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI. Efekty naszej pracy przedstawiliśmy na flipcharcie.
Nasz kraj pomnikami stoi… To wiadomo nie od dziś. Jeżeli chodzi o pomniki przedstawiające postaci kobiece najczęściej pojawiającym się motywem jest motyw Matki Polki. Jednak na uczestnikach (był wśród nas jeden przedstawiciel płci męskiej) największe wrażenie zrobił znajdujący się we Wrocławiu Pomnik Powodzianki. Jest to również ulubiony kobiecy pomnik Wandy Matras-Mastalerz. Wiecie co na swoim grzbiecie trzyma Powodzianka? Książki. Jest to więc Pomnik Powodzianki ratującej książki.
Wspólnie zagraliśmy w grę Ja jestem… Zabawa polegała na tym, że wszyscy uczestnicy musieli w swoim wyglądzie i w swojej osobowości znaleźć coś pozytywnego, wyjątkowego i… powiedzieć to głośno. Okazało się to nie lada wyzwaniem! Ile razy dawano kobietom rady typu „skromność jest cnotą”? A tu trzeba głośno samą siebie docenić, pochwalić, udowodnić, że jest się pewnym siebie i wartościowym człowiekiem. Udało się – wszyscy na głos wypowiedzieli się na swój temat.
Poniżej wykaz książek o dziewczynkach, nastolatkach i kobietach w różnym wieku. Książki te są polecane przez prowadzącą. Kto nie mógł przyjść – niech trochę żałuje. My byłyśmy z Elą i nie żałujemy.


21.11.2018 r.
Miała być nas garstka… Cóż – czasem bywam pesymistką. Na szczęście stan trwał krótko. A teraz towarzyszy mi zachwyt, euforia, podziw… nie wiem co jeszcze. Na pewno pozytywne emocje! A to wszystko dzięki Wam i cudownej Agnieszce Olszanowskiej z naszej żyrardowskiej filii bibliotecznej, która poprowadziła dla nas na ostatnim spotkaniu sieci „Inspiracje są wśród nas” warsztaty „SleeveFace w bibliotece szkolnej”.
Było energetycznie, inspirująco, kreatywnie. Agnieszka z pasją opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z organizacją sesji SleeveFace w bibliotece szkolnej, w której pracowała przez lata. Kiedy zaprezentowała efekty współpracy z uczniami, czyli zdjęcia, z zachwytem oraz z wypiekami na twarzy je podziwiałyśmy.
Jak to na warsztatach bywa po części teoretycznej nadszedł czas na część praktyczną. Wyposażone w książki z „odpowiednimi” okładkami pod czujnym okiem prowadzącej wzięłyśmy się za robienie zdjęć. I o ile książki wybierane były starannie, to części garderoby były dopasowane przypadkowo. Zresztą zobaczcie sami. Chyba zgodzicie się ze mną, że wyszło świetnie. A co by było gdybyśmy dysponowały lepszą scenerią, garderobą? Miały więcej czasu, lepszy sprzęt (część zdjęć zrobiona została telefonem komórkowym)? Następny krok należy do Was – zróbcie sesję SleeveFace w Waszych bibliotekach, odkryjcie drzemiący w uczniach potencjał, rozbudźcie ich kreatywność. I koniecznie pochwalcie się efektami na naszej stronie.
Warsztaty Basi Emocje zapisane w książkach

Kilka dni temu Basia przeprowadziła w bibliotece świetne warsztaty. Wiem, że była na nich Magda, więc na pewno to potwierdzi. Kto wie? Może Basia kiedyś dla nas poprowadzi te zajęcia…
Poniżej znajdziecie link do relacji z warsztatów.
http://www.pbw.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=853%3A7-listopada-2018-r-emocje-zapisane-w-ksikach-warsztaty-dla-nauczycieli&catid=42%3Awydarzenia&Itemid=1
Tym samym chcę Was zachęcić do tego, abyście chwaliły się swoimi działaniami na naszej „sieciowej stronie”. Jestem przekonana, że tak kreatywne i szalone nauczycielki bibliotekarki robią naprawdę dużo fajnych rzeczy w swoich bibliotekach szkolnych. Porozmawiamy zresztą o tym na spotkaniu 21.11 po warsztatach Sleeveface w bibliotece szkolnej, na które Was serdecznie zapraszam.
Wasza koordynatorka Kasia
HARMONOGRAM SPOTKAŃ SIECI WSPOŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA INSPIRACJE SĄ WŚRÓD NAS
29 września – spotkanie inaugurujące kolejny rok działalności sieci połączone z warsztatami Drama czy to dramat w bibliotece? – miejsce: PBW im. KEN w Warszawie
21 listopada – warsztaty SleeveFace w bibliotece, prow. Agnieszka Olszanowska – miejsce: im. KEN
w Warszawie
27 lutego 2019 r. – warsztaty O szczęściu czule i bez znieczulenia, prow. Iwona Szagała – miejsce: Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie, Al. Stanów Zjednoczonych 27
( u Ewy)
27 marca 2019 r. – Szachy i gry w bibliotece, prow. Izabela Szeligowska – miejsce: Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich
w Warszawie, ul. Przygodna 2 ( u Eli)
Ostatnie spotkanie majowe – termin ustalany, wiadomo, że to będzie Wilanów.
Dojazd do poszczególnych miejsc spotkań będę zamieszczać na bieżąco albo informować Was mailowo.
I Spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Inspiracje są wśród nas
Rozpoczęłyśmy kolejny rok funkcjonowania naszej sieci. Znowu będziemy się wzajemnie inspirować, korzystać z wiedzy i doświadczeń wszystkich uczestników, tworzyć bank pomysłów. Wszystko po to, by nasi uczniowie chętniej odwiedzali szkolne (i nie tylko) biblioteki.

Zabrakło wprawdzie na pierwszym spotkaniu kilka osób, ale liczymy, że na następnym już się pojawią.

Tym razem zastanawiałyśmy się czy możliwe jest zastosowanie technik dramowych na zajęciach w bibliotece szkolnej. Ów „problem” próbowały przybliżyć nam Kasia z Basią, które zaproponowały kilka zabaw i technik dramowych do wykorzystania w bibliotece.
Wiadomo, że większość z nas zna się nie od dziś. Spotykamy się już po kilka lat i tworzymy zgrany i wspierający się nawzajem zespół. Ale czy znamy się na tyle dobrze, by wiedzieć jaki znak zodiaku ma koleżanka obok? Pierwsze zadanie polegało na tym, by pokazać za pomocą gestów swój znak zodiaku.

Czy na tym zdjęciu widać kto jest Panną a kto Wagą?

Agnieszka z Elą pięknie prezentują się jako zodiakalne Strzelce. Ale kim są Basia, Dorota i Ania? I co robi Ela?

Każda z nas dostała kartkę, a na niej polecenie: ZNAJDŹ KOGOŚ, KTO… np. potrafi grać w szachy itp… Wykonując to zadanie dowiedziałyśmy się dużo o sobie nawzajem.

Prace trwają

Zebrałyśmy coraz więcej informacji.

Połączyłyśmy się w grupy. Każda z grup dostała za zadanie przedstawić scenkę dramową. Na hasło Basi KAMIEŃ grupa zatrzymywała akcję. Zadaniem pozostałych uczestników było sprawdzenie za pomocą pytań co przedstawia tana sytuacja i „odwrócenie” jej w taki sposób, by wszyscy byli zadowoleni. Spisałyśmy się doskonale i jako aktorki i jako mediatorki.

Jedna scena z życia rodzinnego

Jedna scena z życia szkolnego.

Pozostałyśmy w grupach. Tym razem każda z grup dostała 2 zadania: pokazać dowolną figurę geometryczną oraz wybrany sprzęt gospodarstwa domowego.

Jaka to figura?

Ostatnie ustalenia przed prezentacją sprzętu…

I mamy nowoczesną pralkę automatyczną z obrotami wirowania.

Kolejne ćwiczenie nazwałyśmy CO ROBISZ KASIU? Kasia jako pierwsza zaprezentowała na czym polega. Na tytułowe pytanie odpowiedziała np. czytam książkę, ale gestem pokazała, że np. śpi. Dużo śmiechu wywołała Mira albo Ela (wybaczcie krótką pamięć), która na pytanie: Co robisz? odpowiedziała, że pracuje, a położyła się na podłodze i leżała.
Każda z nas wylosowała od Basi wydruk z okładką książki. Warunek był jeden – nie mogłyśmy znać treści książki. Nasze zadanie polegało na tym, by za pomocą samej okładki i tytułu tak zareklamować książkę (nie znając jej treści) by zachęcić rozmówcę do jej zakupienia. Następnie zweryfikowałyśmy nasze „ustalenia” ze stanem faktycznym. I kolejny raz okazało się, że nie należy oceniać książek po okładce ani po tytule.

Iza z Beatą rozmawiają o książkach, których treści nie znają. Robią to profesjonalnie jak na zawodowe bibliotekarki przystało.

Ustawiłyśmy się w okręgu. Odliczałyśmy do sześciu, za każdym razem zmieniając kierunki odliczania. Kto się pomylił i powiedział 7 albo nie kolejną liczbę lub „zapomniał” co miał powiedzieć usłyszał od reszty grupy słowo PORAŻKA, ale z wielkimi brawami. Ćwiczenie miało nam uświadomić, że nawet jak się pomylimy i zrobimy coś nie tak jak ogólnie jest przyjęte, należy nie traktować tego jak porażki i znaleźć w tym pozytyw (brawa).
Do ostatniego zadania zgłosiło się 9 ochotniczek. Wiadomo każda z nas ma określone predyspozycje osobowościowe, każdą z nas otoczenie odbiera inaczej. Zadanie, które nazwałyśmy RADA PEDAGOGICZNA polegało na tym, by tak kierować dyskusją, aby rozmówcy domyślili się w jakiej roli się odnaleźli, a jednocześnie tak odbierać komunikaty od innych, by domyślić się jaka rola została nam przypisana. Z tym, że dana osoba „widziała” role innych, a swojej nie znała. I tak tytułowa „Rada pedagogiczna” miała za zadanie określić na co zostaną przeznaczone dodatkowe środki finansowe z puli pakietu socjalnego i żeby nie było – do porozumienia nie doszło, za to każdy, kto brał udział w zabawie świetnie się bawił i odgadł w jakiej roli został postawiony.

Obrady trwają. Było burzliwie i wesoło!
Strona 4 z 45 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 13
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"