Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
20-01-2018 21:35:23   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Bazar Zauroczeń Czyt...
Harmonogram 2017-201...
Zagadki, ciekawostki...
Trochę teorii
Nowe, ciekawe, pomocne
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [31]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Świąteczne scenar... [8]
Ciekawe formy pra... [6]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
Życzenia Świąteczne
Kochane Sieciaki :)
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę:
zdrowia, miłości, życzliwości i wiary w dobry los.

Przypominam, że spotykamy się tuż, tuż:
4.01. godz.10:00 – Inspirujemy się nawzajem. Cz. 2
Tym razem w rolach głównych: Ewa, Bożena S., Monika
Formy pracy, które się sprawdzają: audycje radiowe, przez film do lektury, przerwa szkolna z audiobookiem, szkolne podróże po literaturze i inne
Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego, Al. Stanów Zjednoczonych 27, godz. 10.00-14.00

Do zobaczenia wkrótce
Bożena
30.11.16 r. - „Inspirujemy się nawzajem” - Cz. 1
W bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 353 przy ul. Cieplarnianej 2 dzieje się tak dużo, że trudno spamiętać wszystkie fajne imprezy, działania i osiągnięcia. Nasze koleżanki bibliotekarki Mira i Edyta w swojej relacji skupiły się na działaniach ostatniego roku, choć wiele form prowadzą od lat, zmieniając i poszerzając jedynie formułę działania i angażując nowych uczniów.
W bibliotece zaczyna się i kończy wszystko, co dzieje się w szkole. Tu prezentuje się prace plastyczne i literackie, tu też powstaje kronika wydarzeń szkolnych.
Na nasze spotkanie została zaproszona grupka dzieci, które uczestniczyły i kontynuują prace literackie i plastyczne przy projekcie „Nasza mała biblioteka”. Choć projekt dobiegł końca uczniowie nie chcą pożegnać się z wymyślonymi przez siebie postaciami do teatrzyku Kamishibai i nadal chcą współpracować z kolegami i koleżankami z polskiej szkoły w Irlandii.

Poznaliśmy rycerzyka Broszka i jego konika Groszka. Razem z dziećmi wsłuchałyśmy się w piękną opowieść o Broszku zwiedzającym Irlandię. Pomimo, że dzieci współtworzyły i dobrze znały swój teatrzyk widziałyśmy, że kolejny raz przeżywały przygody bohaterów z wielkim przejęciem.
Teatrzyk Kamishibai zagościł w bibliotece szkolnej, po spotkaniu naszego Zespołu samokształceniowego (we wrześniu 2012 r.) z Panią Zofią Piątkowską-Wolską redaktorką naczelną Wydawnictwo Tibum. Od początku Mira miała swoje własne pomysły na tę drewnianą skrzynkę z obrazkami i opowieściami. Mąż sklecił skrzyneczkę w rozmiarze dopasowanym do formatu A4, a dzieci zaczęły przygotowywać ilustracje. Wkrótce powstały też własne teksty przygotowane we współpracy uczniów z nauczycielami i bibliotekarzem. Od tej pory uczniowie i Mira co roku wymyślają nowe formy pracy z teatrzykiem Kamishibai, a zwiedzanie Polski i świata wraz z przygotowanymi przez siebie pacynkami wydaje się doskonałym zwieńczeniem tych działań. Kontynuują nowe przygody kukiełek, tworząc nowe zakończenie opowiadań autorki "Bogasia z Zielonej Łąki".
W 2012 r. w listopadzie w ramach Zespołu zrobiłyśmy spotkanie o zdrowym żywieniu. Wtedy to powstała myśl, by zrobić „przechodnią” księgę kulinarną. Kilka koleżanek zaangażowało się w te działania i efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Mira do dziś prowadzi w szkole własną księgę kulinarną, a wpisy są oryginalne i często zadziwiające, a nawet wzruszające. Ostatnio kontynuacją działań z książką kulinarną był obchodzony przez uczniów „Międzynarodowy Dzień Zdrowego Jedzenia”. To, co wyczarowali uczniowie na swoich talerzach, to były prawdziwe dzieła sztuki. Patrzyłyśmy na ich wytwory utrwalone na zdjęciach z wielkim podziwem i zainteresowaniem.
Co roku uczniowie świętują bardzo hucznie Światowy Dzień Pluszowego Misia. Cały dzień nie rozstają się z ulubionymi pluszakami, pozują z nimi do zdjęć, a niektóre pluszaki zostają w szkole na zawsze. Oczywiście zabawom towarzyszą też zajęcia z książkami, gdzie pluszowy miś jest głównym bohaterem. Miśkową wystawę także obejrzałyśmy w bibliotece, ponieważ byłyśmy tam tuż, tuż po listopadowym święcie.
W szkole prowadzona jest akcja „Czytam, daję słowo”. Uczniowie przychodzą codziennie przed lekcjami do biblioteki, by poczytać 7 minut lub posłuchać opowieści bibliotekarki o książce, którą mogłyby przeczytać samodzielnie. Trzeba przyznać, że biblioteka jest bardzo dobrze zaopatrzona w nowe wartościowe i ciekawe dla dzieci książki.
Konkursy to forma, która sprawdza się w SP 353. Przeprowadzane są w dwóch kategoriach wiekowych. „Malowane wierszem”, „Moja pierwsza książeczka”, „W świecie wyobraźni”, „Przerwa z Gigantem”, „Zaczytani”, „Martwa natura z książką, „Ilustracja do ulubionej książki”, „W bajce wszystko się może zdarzyć” to tytuły konkursów, o których możecie ze szczegółami poczytać na stronie internetowej biblioteki. Trzeba przyznać, że wszystkie działania są tam wnikliwie opisane i udokumentowane.
Prace plastyczne do ulubionych książek są na porządku dziennym.
Dla zainteresowanych podaję link: http://sp353.pl/dla-uczniow/biblioteka/
Uczniowie mają okazję uczestniczyć w spotkaniach autorskich, na których poznają twórców książek i ich dorobek literacki. Mają okazję zadać pytania i zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą tego skąd się biorą pomysły na książki i jak długo się taką książkę pisze.
Bibliotekarki współpracują z wieloma instytucjami zewnętrznymi: z innymi bibliotekami szkolnymi, publicznymi, z biblioteką pedagogiczną, Ośrodkiem Działań Twórczych, wydawnictwami, teatrami, Biurem Edukacji. Wszystkiego opisać nie sposób. Dorobek tej biblioteki jest naprawdę imponujący, dzieci zaglądają do biblioteki bez przerwy, nawet gdy jest zamknięta i widać, że lubią tu przebywać. W ramach współpracy z PBW w bibliotece szkolnej goszczą wypożyczone wystawy, które często inspirują do ciekawych zajęć i inicjatyw.
W działaniach biblioteki przewijają się echa działań naszego Zespołu samokształceniowego przekształconego ostatnio w Sieć współpracy i samokształcenia. To cieszy i jest dowodem na potrzebę spotkań integrujących, pozwalających na wymianę doświadczeń oraz inspirujących do ciekawych zajęć z uczniami. Jak widać ważne jest też kształtowanie otwartej, poszukującej postawy, która nakręca nowe pomysły i dodaje siły w chwilach zwątpienia.30 listopada na Cieplarnianej
Przypominam „sieciakom”, że spotykamy się już niedługo tzn. 30.11.16 r. i właśnie w tym dniu „Inspirujemy się nawzajem”.

Będziemy świadkami relacji z pracy bibliotekarek szkolnych, które swoimi działaniami inspirują uczniów, nauczycieli i rodziców.
Przewidziana prezentacja projektów zrealizowanych i realizowanych w bibliotece szkolnej lub z udziałem bibliotekarza szkolnego:
"Nasza mała biblioteka", współpraca ze szkołą w Irlandii, księga kulinarna, Kamishibai i wiele innych.
Miejsce spotkania: biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 353 przy ul. Cieplarnianej 2, godz. 10.00-14.00.
(role pierwszoplanowe: Mira, Edyta, Renia)Pozdrawiam serdecznie Bożena
21 września 2016 r. – Po tylu latach ciągle mamy się czym dzielić

Na początek trochę różności po gorącym, podręcznikowym wrześniu. Potem doprecyzowanie harmonogramu. Poszło bardzo łatwo. Wszystkie „sieciaki” chętne do udostępnienia swoich lokali bibliotecznych na spotkania i mocno zainteresowane prezentacją swego dotychczasowego dorobku – chętnie dzielące się swoimi doświadczeniami. W tajemnicy tylko działania zaplanowane na obecny rok szkolny.Potem gra biblioteczna, która okazała się miłym przerywnikiem i w kwestii audiobooków okazała się dużym wyzwaniem. Panie poprosiły o niektóre materiały – do wykorzystania w swojej pracy z uczniami.

Trzecia część spotkania już jak najbardziej literacka. Pobawiliśmy się świetnie przy „Pięciu nieudanych”. Wiele osób zachęciło się do prawie natychmiastowych działań z tym jakże dowcipnym i przewrotnym tekstem, który wyzwala wiele ciekawych pomysłów na atrakcyjne zajęcia wychowawcze.
Rozmawialiśmy także o kontaktach interpersonalnych w rodzinie, o ambicjach rodziców realizujących kosztem własnych dzieci. Wszystko to w kontekście książek „Grzeczna” i „Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa”. Bardzo polecamy „latanie z Brocketem” wszystkim rodzicom i wychowawcom.

Podobno trochę się nam posypała strona z Bibliopomocą, ale nie było czasu już o tym porozmawiać. Ciagle też czekamy na większą aktywność koleżanek na Pitereście i na naszej stronie.

Wykorzystana literatura
1. Beatrice Alemagna, Pięciu Nieudanych, Dwie Siostry, 2015, ISBN 9788363696634.
2. Gro Dahle, Svein Nyhus, Grzeczna, EneDueRabe, 2011, ISBN 9788362566037.
3. John Boyne, Oliver Jeffers, Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa, Dwie Siostry, 2013, ISBN 9788363696924.

Bożena
21 września 2016 r. - Pierwsze spotkanie w Sieci współpracy i samokształcenia "Inspiracje są wśród nas"
Kochane "sieciaki"
Nasze pierwsze spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia "Inspiracje są wśród nas" jest zaplanowane
21 września na Gocławskiej 4 o godz. 10.00.
W programie:

  • dyskusja na temat harmonogramu (szczegółowe uzgodnienia) - odpowiedzialni wszyscy obecni
  • gra literacka "postaw na zabawę" - odpowiedzialna Kasia
  • zajęcia z wybranymi książkami - odpowiedzialna Bożena

Przygotuję coś na podstawie "Pięciu Nieudanych", "Grzeczna" i "Lekkie życie Barnabyego Brocketa".
Jeśli macie dostęp do tych książek, to pomyślcie o tym, jak je wykorzystać do zajęć?
Wszystkie razem lub każdy tytuł oddzielnie.
Może zachęcicie jakieś nowe osoby do współpracy w naszej sieci ciągle nastawionej na doskonalenie działań popularyzujących czytelnictwo wśród uczniów, nauczycieli i rodziców? Nasze hasło na ten rok

„Ciekawą książkę promujesz – do czytania inspirujesz”. Będziemy pracować również nad naszą nową piosenką i innymi "gadżetami".Do zobaczenia wkrótce na Gocławskiej o godz. 10.00 jak zwykle.

Koordynator sieci
Bożena
Strona 4 z 40 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Fabian, Fabiola, Sebastian, Miła
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 13
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"