Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
23-10-2017 16:58:36   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Harmonogram 2017-201...
Bazar Zauroczeń Czyt...
Zagadki, ciekawostki...
Trochę teorii
Nowe, ciekawe, pomocne
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [30]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Świąteczne scenar... [8]
Ciekawe formy pra... [6]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
21 września 2016 r. – Po tylu latach ciągle mamy się czym dzielić

Na początek trochę różności po gorącym, podręcznikowym wrześniu. Potem doprecyzowanie harmonogramu. Poszło bardzo łatwo. Wszystkie „sieciaki” chętne do udostępnienia swoich lokali bibliotecznych na spotkania i mocno zainteresowane prezentacją swego dotychczasowego dorobku – chętnie dzielące się swoimi doświadczeniami. W tajemnicy tylko działania zaplanowane na obecny rok szkolny.Potem gra biblioteczna, która okazała się miłym przerywnikiem i w kwestii audiobooków okazała się dużym wyzwaniem. Panie poprosiły o niektóre materiały – do wykorzystania w swojej pracy z uczniami.

Trzecia część spotkania już jak najbardziej literacka. Pobawiliśmy się świetnie przy „Pięciu nieudanych”. Wiele osób zachęciło się do prawie natychmiastowych działań z tym jakże dowcipnym i przewrotnym tekstem, który wyzwala wiele ciekawych pomysłów na atrakcyjne zajęcia wychowawcze.
Rozmawialiśmy także o kontaktach interpersonalnych w rodzinie, o ambicjach rodziców realizujących kosztem własnych dzieci. Wszystko to w kontekście książek „Grzeczna” i „Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa”. Bardzo polecamy „latanie z Brocketem” wszystkim rodzicom i wychowawcom.

Podobno trochę się nam posypała strona z Bibliopomocą, ale nie było czasu już o tym porozmawiać. Ciagle też czekamy na większą aktywność koleżanek na Pitereście i na naszej stronie.

Wykorzystana literatura
1. Beatrice Alemagna, Pięciu Nieudanych, Dwie Siostry, 2015, ISBN 9788363696634.
2. Gro Dahle, Svein Nyhus, Grzeczna, EneDueRabe, 2011, ISBN 9788362566037.
3. John Boyne, Oliver Jeffers, Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa, Dwie Siostry, 2013, ISBN 9788363696924.

Bożena
21 września 2016 r. - Pierwsze spotkanie w Sieci współpracy i samokształcenia "Inspiracje są wśród nas"
Kochane "sieciaki"
Nasze pierwsze spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia "Inspiracje są wśród nas" jest zaplanowane
21 września na Gocławskiej 4 o godz. 10.00.
W programie:

  • dyskusja na temat harmonogramu (szczegółowe uzgodnienia) - odpowiedzialni wszyscy obecni
  • gra literacka "postaw na zabawę" - odpowiedzialna Kasia
  • zajęcia z wybranymi książkami - odpowiedzialna Bożena

Przygotuję coś na podstawie "Pięciu Nieudanych", "Grzeczna" i "Lekkie życie Barnabyego Brocketa".
Jeśli macie dostęp do tych książek, to pomyślcie o tym, jak je wykorzystać do zajęć?
Wszystkie razem lub każdy tytuł oddzielnie.
Może zachęcicie jakieś nowe osoby do współpracy w naszej sieci ciągle nastawionej na doskonalenie działań popularyzujących czytelnictwo wśród uczniów, nauczycieli i rodziców? Nasze hasło na ten rok

„Ciekawą książkę promujesz – do czytania inspirujesz”. Będziemy pracować również nad naszą nową piosenką i innymi "gadżetami".Do zobaczenia wkrótce na Gocławskiej o godz. 10.00 jak zwykle.

Koordynator sieci
Bożena
11.05.2016 r. - Szukamy form współpracy z biblioteką publiczną oraz Ośrodkiem Działań Twórczych. Podsumowanie działań Sieci
Zaczęłyśmy od wizyty w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wesoła, Filii Nr 1 w Starej Miłosnej. Przyjęto nas bardzo serdecznie i profesjonalnie. Rozmawiałyśmy o pracy bibliotekarek w obu placówkach, tzn. w bibliotece szkolnej i publicznej, gdy ci sami uczniowie biorą udział w wielu imprezach i konkursach, a zdobyte wcześniej doświadczenia procentują w kolejnych działaniach. Dużo było o formach współpracy pozwalających na efektywne wykorzystanie możliwości finansowych i lokalowych obu podmiotów. Szczególną uwagę w trakcie omawiania wspólnych działań skierowano na znajomość uczniów i ich umiejętności oraz życzliwą postawę osób pracujących na wspólny efekt wychowawczy. Choć lokal ciasny, ciemny i trudno do niego trafić, panie bibliotekarki dzielnie walczą o swoje miejsce w działalności kulturalnej dzielnicy.Potem (w tym samym budynku) schodami w górę do ciekawych pomieszczeń Ośrodka Działań Twórczych „Pogodna".Przywitały nas kawiarniane stoliczki z wystawą prac dzieci w tle. W atmosferze pełnej mobilizacji kilku pracowników Ośrodka wysłuchałyśmy wyczerpującej informacji o jego działalności. Omówiona oferta kulturalna została poparta prezentacją i dużą ilością zdjęć z poszczególnych imprez, pracy sekcji i innych form warsztatowych prowadzonych przez kilku zapalonych instruktorów zatrudnionych w placówce. Uderzyła nas życzliwość, uśmiech na twarzy i pozytywne nastawienie do własnej pracy. Żadnego narzekania czy niezadowolenia. Wszystkie działania nastawione na potrzeby mieszkańców, a godziny pracy dostosowane do wolnych chwil odwiedzających gości. Ośrodek ma do dyspozycji 4 sale: widowiskową, wystawową, plastyczną i techniczną. Jest też piec do wypieku ceramiki. Pracownicy organizują: koncerty, spotkania autorskie, spektakle teatralne, wieczory poezji, imprezy rocznicowe i okolicznościowe, spotkania z ciekawymi postaciami świata kultury i nauki, wystawy (malarstwa rzeźby, fotografii, ceramiki), zabawy taneczne, imprezy plenerowe, konkursy. Działa tu 16 sekcji. Mieszkańcy biorą także udział w wydarzeniach cyklicznych. Oferta jest bardzo bogata i pracownicy Ośrodka często korzystają z uprzejmości wyjątkowych ludzi mieszkających w najbliższym otoczeniu.

Nas też czekała niespodzianka. Zostałyśmy zaproszone do pracowni plastycznej, by choć przez kilka minut zasmakować twórczych zmagań z klejem, pędzelkami i nożyczkami. Wszyscy mieli te same materiały do wyboru, ale każda z nas wyszła z innym wyrobem plastycznym. Tworzywem były serwetki, które zazwyczaj służą do nakrywania stołu, tym razem posłużyły nam do zdobienia pudełek kartonowych różnej wielkości. Ta chwila twórcza miała nam uzmysłowić, jak łatwo jest animować kreatywne działania, gdy jest chęć i odrobina przygotowanych materiałów. Starałyśmy się także nawiązać współpracę jako Sieć i skorzystać z doświadczenia instruktorów Ośrodka przy „promowaniu mody na czytanie”. Może uda się coś ciekawego razem zrealizować?Moją uwagę zwróciła praca kilku instytucji nakierowana na tę samą społeczność lokalną i umiejętne wykorzystywanie zdobytych przez uczniów kompetencji w poszczególnych działaniach rozwijających twórcze myślenie, techniki twórcze i gotowość do podejmowania nowych zadań. Czytelnik pełen zainteresowań i otwarty na nowe wyzwania, to marzenie wielu bibliotekarzy i pracowników kultury. Tutaj to działa!

Czasu zrobiło się mało, a my szybkim krokiem na Klimatyczną do biblioteki szkolnej u Miry.
Po drodze zaskoczenie ogromną ilością rowerów przed szkołą. Przy okazji dowiedziałam się o akcji, w której biorą szkoły w maju.

Rowerowy maj

http://rowery.um.warszawa.pl/aktualnosci/na-g-wnej/rowerowy-maj-w-warszawie

W SP nr 353 przy ul. Cieplarnianej gościmy co roku. W przestronnym pomieszczeniu, wśród nowych regałów i książek Mira działa prężnie i nowatorsko. Naocznie można się przekonać ile wytworów pozostaje po ciekawych zajęciach prowadzonych metodami aktywnymi, przy wykorzystaniu talentów uczniów i pani bibliotekarki. Jej sprawozdanie z tegorocznej pracy trwałoby bardzo długo, ale umykający czas na to nie pozwolił. Zrodziła się jednak myśl, by w przyszłym roku wykorzystać potencjał twórczy koleżanek z „Sieci” i zaplanować spotkania prezentujące najciekawsze formy działania osób, które zechcą się z nami podzielić swymi „dobrymi praktykami”. Będziemy też pracować nad sposobami dzielenia się przygotowanymi do zajęć materiałami. W kręgu naszych zainteresowań będą też sposoby na wciąganie do współpracy innych członków rady pedagogicznej. W niektórych szkołach to wychodzi dobrze, w innych słabo albo wcale. Poszukamy przyczyn tego stanu rzeczy.

Na koniec ankieta oceniająca, która daje także możliwość zastanowienia się nad tym, co w przyszłym roku chcielibyśmy jeszcze robić.

Nie zapomnimy oczywiście o Pintereście i doskonaleniu Bibliopomocy. Może uda się uaktywnić więcej osób w tym obszarze działań, bo wydają się bardzo pomocne i wiem, że niektórzy już korzystają z tego, co wypracowałyśmy dotychczas.

Na zdjęciu kolejny przykład współpracy i udostępnienie lokalu do ekspozycji związanej z aktywnością uczniów w zakresie „pisania ikon”.


Spotkanie
Przypominam, że spotykamy się w maju (ostatni raz w tym roku szkolnym):

11.05.2016 (godz. 10.00-14.00)
Tematy wiodące: Szukamy form współpracy z biblioteką publiczną oraz Ośrodkiem Działań Twórczych. Podsumowanie działań sieci

Miejsce spotkania: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła, Filia Nr 1 - Stara Miłosna, ul. Jana Pawła II 25 przed wejściem do Apteki koło sklepu z pieczywem (miejsce zadaszone)
Dojazd autobusami: 198 (z PKP), 411, 502 (ze stacji Politechnika)10:00 – 11:00 - Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła, Filia Nr 1 - Stara Miłosna (zwiedzanie i poznawanie form pracy i współpracy ze szkołami)

11:00 - 12:00 - Ośrodek Działań Twórczych "Pogodna" w tym samym budynku – zwiedzanie i poznawanie form pracy i możliwości współpracy ze szkołami

12:00 - 14:00 – SP nr 353 ul. Cieplarniana 23

  • ciekawe formy pracy biblioteki szkolnej SP 353

  • podsumowanie działań sieci – także ankieta oceniająca

  • propozycje działań sieci w roku szkolnym 2016/2017


Życzenia Wielkanocne


Choć za oknem niezbyt wiosennie,
Przyroda uśpiona, bo to jeszcze marzec,
Szukajmy w sobie nastrojów świątecznych.

Uczucia nadziei, miłości, bliskości niech z nami świętują,
Piękne wiosenne kwiaty w wazonach królują,
Stół niech się od potraw ugina,
Zmartwychwstał Pan, oto przyczyna.

Najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności dla wszystkich sieciaków, ich rodzin i gości!
Strona 4 z 39 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Marlena, Seweryn, Teodor, Honorata, Iga, Jan, Edward
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 13
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"