Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
23-10-2017 17:02:19   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Harmonogram 2017-201...
Bazar Zauroczeń Czyt...
Zagadki, ciekawostki...
Trochę teorii
Nowe, ciekawe, pomocne
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [30]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Świąteczne scenar... [8]
Ciekawe formy pra... [6]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
8.02.2017 r. - Inspiracje są wśród nas. Cz. 3: Tworząc "gadżety" w Ośrodku Działań Twórczych POGODNA

Podróż już mamy przetrenowaną.
Miejsce spotkania: Stara Miłosna, ul. Jana Pawła II 25 przed wejściem do Apteki koło sklepu z pieczywem (miejsce zadaszone)
Dojazd autobusami: 198 (z PKP), 411, 502 (ze stacji Politechnika), lub na trasie 125 nawet od Trawiastej.
Godz. jak zwykle 10.00
W programie:
2 godziny warsztatów lepienia w glinie - prowadzi instruktorka z Ośrodka
2 godziny - wykonywanie "gadżetów" według własnego projektu i z wybranych przez siebie materiałów.
Torby z materiału mamy kupione (dla wszystkich) i farby do malowania na porcelanie dla tych, co kubki i inna porcelanę chcą zmieniać w "gadżety".
Jeśli są jakieś inne odlotowe pomysły to materiały należy przynieść ze sobą.
Cieszę się na ciekawe spotkanie i efekty działań też.
Do zobaczenia
Bożena
4.01.2017 r. - Inspiracje są wśród nas. Cz. 2
Nowy Rok rozpoczęłyśmy spotkaniem w pięknej sali bibliotecznej. Zaimponowała nam nowoczesnym, profesjonalnym wystrojem i dostosowaniem do potrzeb uczniów: młodszych, starszych i o specjalnych potrzebach. Całość dopełniła dobrana kolorystyka, nowoczesne meble i atmosfera jak z bajki.

Pierwsza zaczęła prezentować swój najnowszy dorobek „warsztatowy” Bożenka z Gimnazjum nr 20 przy ul. Afrykańskiej 11. W jej wypowiedzi często powtarzały się frazy wskazujące na to, że swoje działania dostosowuje do potrzeb uczniów starszych, ale czerpie z doświadczeń koleżanek z Sieci. Czytana przez nas (kilka lat temu na Zespole) „Tajemnica Bożego Narodzenia” Josteina Gaardera zainspirowała ją do przygotowania wraz z uczniami kilku audycji radiowych trwających 9 minut do wysłuchania na długich przerwach śniadaniowych. Pomimo trudności technicznych audycje zostały nagrane z wielkim zaangażowaniem i tremą osób wybranych do projektu. Zadbano o podkład muzyczny, piękne „radiowe głosy” i starannie dobrane teksty. Własne audycje radiowe okazały się ciekawą formą dotarcia do młodzieży gimnazjalnej z przekazem poszerzającym ich wiedzę i zainteresowania.
Zrealizowano także akcję „czytanie na przerwach” - Rok Sienkiewicza uczczono czytaniem różnych fragmentów wybranych utworów.
Nagrano także piosenkę „Zaczytani są wśród nas” i zamieszczono ja na stronie szkoły.
http://www.gim20.edu.pl/?page_id=43

Po pierwszym wystąpieniu dołączyła do nas Pani dyrektor SP nr 143. Postanowiłyśmy w czasie jej krótkiego pobytu z nami porozmawiać trochę o książkach, które ze sobą przyniosłyśmy w ramach poszerzania wiedzy o nowościach i wartościowych książkach ostatnio przez nas wykorzystywanych w pracy wychowawczej.
Ja przynioslam ze sobą "Niezłe Ziółko" Barbary Kosmowskiej. Ta świeżynka wydawnicza Wydawnictwa Literatura, to piękna książka o relacjach wnuczka z babcią, o budowaniu poczucia własnej wartości nieśmiałego dziecka oraz o atmosferze towarzyszącej odchodzeniu osoby najbliższej. Takze o tym, że żal po ukochanej osobie nie zawsze musi być pozbawiony nadziei i chwil współodczuwania z osobą, ktorej już nie możemy spotkać, ale która jest ciągle w nas. Gorąco polecam tę książkę do głośnego czytania (krótkie rozdziały) oraz do rozmów zainspirowanych scenkami dramowymi dotykającymi tematów poruszonych w każdym rozdziale.
Ela zachwyciła nas brawurowym czytaniem z pluszakami, które realizuje od dłuższego czasu w swojej bibliotece wraz z koleżanką Basią specjalistką od pięknego czytania. Wykorzystują w tym celu książki: Macieja Wojtyszko "Bolek i Lolek. Teatr" oraz "Kret sam na scenie" Nilsson Ulf. Lektury te inspirują do ciekawych rozmów z dziećmi o zawodach "teatralnych" oraz o zjawisku tremy.

Mira zachęcała do literatury dla nastolatków. Ściągnęła z półki nastoletniego syna książkę "Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy" Troisi Licia oraz proponowaną przez Izę dość dawno "Herbatę szczęścia" i "Córkę Szklarki" Agnieszki Grzelak. Książkowe fantastyczne światy łatwiej się już przebijają do naszej oferty.
Edyta przyniosła poruszającą książkę "Dziecko wojny" Sary Nović, by polecić ją nam dorosłym. Zawitały na spotkanie także dwie książki wyjątkowe ze względu na szatę graficzną i edytorską: "Czarna książka kolorów", ktorej współautorkami są Cottin Menena, Faria Rosana i "Książka z dziurą" Hervé Tulleta. Ten francuski grafik i ilustrator zadziwia dzieci w każdym wieku. Książka, choć z wielką dziurą w środku, pełna jest śmiesznych pomysłów i rysunków.

Po krótkiej przerwie wracamy do naszych inspiracji. Z rozmów (po spotkaniu) wiem, że kolejne wystąpienie miało dużą wartość mobilizującą do wysiłków. Dziewczyny pracujące w SP z dużym podziwem mówiły o wysiłkach koleżanki Moniki pracującej w szkole ponadgimnazjalnej. Doceniając jej zaangażowanie i opór "dorosłej materii" zaczęły patrzeć na swoje codzienne kłopoty i zniechęcenia w sposób zdystansowany i z wiekszym optymizmem. Nabrały wiatru w żagle po...relacji:

A stało się tak po wypowiedzi naszej koleżanki Moniki, której sugestywna i profesjonalna relacja pozwoliła nam zajrzeć do czytelni Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ul. Komorskiej.

Okazało się, że ważnym elementem pracy bibliotekarza szkolnego z uczniem dorosłym jest budowanie nastroju, dobrych relacji interpersonalnych oraz nienachalne proponowanie pewnych form, tylko dla osób zainteresowanych. Szukanie chętnych do współpracy nie jest łatwe i wymaga poznania swoich potencjalnych odbiorców. Wykorzystywanie chwil, nastrojów, zainteresowań, to domena kontaktów opartych na dorosłych relacjach.
By umilić wizyty w czytelni Monika postawiła na muzykę. Początkowo tylko puszczaną w tle. Potem były koncerty muzyczne w bibliotece do słuchania na przerwach. Coraz to nowe propozycje, do których włączyli się także uczniowie. Oprócz wielkich kompozytorów muzyki poważnej zagościli Elvis Presley, Marek Grechuta, Czesław Niemen, a nawet szanty żeglarskie.
Zaproponowała także cykl: Temat na dziś - realizowany w formie rozmowy lub czytania na podany danego dnia temat.
W ramach promocji czytelnictwa koleżanka realizuje 4 projekty edukacyjne "Szkolne podróże po literaturze", "Przerwa z audiobookiem", "Przez film do lektury" i "Zaczytani są wśród nas".
"Zaczytani są wśród nas" to wystawy, konkursy, kiermasze, spotkania promujące bibliotekę i czytelnictwo, zachęcające uczniów do sięgnięcia po książkę i odwiedzania biblioteki.
Różne formy pracy (zarówno krótkie okazjonalne jak i programy realizowane cyklicznie przez wiele lat) mają główny cel, aby zachęcić uczniów do odwiedzania biblioteki (w tym czytelni). Pokazanie walorów czytania dla przyjemności i sięgania po różne źródła informacji, to misja bibliotekarza szkolnego.
Zobaczyliśmy również efekty przeprowadzonych konkursów: na Exlibris Biblioteki czy na zakładki do książki. Nieszablonowe zakładki z Komorskiej wzbudziły wielkie zainteresowanie i poruszenie. Doceniliśmy również wysiłek wkładany w spotkania koła Varsavianistycznego prowadzonego dla małej grupki uczniów zainteresowanych tematem.
Monika pochwaliła się pięknym wierszem o czytelni, w ktorym wybrzmiała sympatia i zauważenie jej wysiłków. Ten wzruszający dowód uznania dał jej inspirację do nowych pomysłów i wysiłków.
Więcej zobacz: http://www.zssgil.edu.pl/Dla Ewy zostało już mało czasu. Jako gospodyni naszego dzisiejszego spotkania przyjęła to z uśmiechem na twarzy.

Biblioteczny rok szkolny podporządkowany jest uroczystości pasowania na czytelnika, która jest połączona z przedstawieniem teatralnym realizowanym przez uczniów klas starszych dla pierwszaków. Ewa organizuje spotkania z autorami ksiażek dla dzieci oraz chętnie korzysta z oferty PBW i przyprowadza uczniów na spotkania autorskie na Gocławską. W ostatnich latach uczestniczyła w wielu akcjach promujacych czytanie: Cała Polska czyta dzieciom, Wielkie biblioteczne czytanie, Jak nie czytam, jak czytam. Wykorzystuje na zajęciach z dziećmi teatrzyk Kamishibai, tworząc również własne wersje teatrzyku. Świętuje z uczniami Światowy Dzień Książki oraz Światowy Dzień Pluszowego Misia. Swoje działania opisuje w telegraficznym skrocie na stronie biblioteki: http://nowa.sp143.waw.pl/index.php?page=biblioteka

Życzenia Świąteczne
Kochane Sieciaki :)
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę:
zdrowia, miłości, życzliwości i wiary w dobry los.

Przypominam, że spotykamy się tuż, tuż:
4.01. godz.10:00 – Inspirujemy się nawzajem. Cz. 2
Tym razem w rolach głównych: Ewa, Bożena S., Monika
Formy pracy, które się sprawdzają: audycje radiowe, przez film do lektury, przerwa szkolna z audiobookiem, szkolne podróże po literaturze i inne
Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego, Al. Stanów Zjednoczonych 27, godz. 10.00-14.00

Do zobaczenia wkrótce
Bożena
30.11.16 r. - „Inspirujemy się nawzajem” - Cz. 1
W bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 353 przy ul. Cieplarnianej 2 dzieje się tak dużo, że trudno spamiętać wszystkie fajne imprezy, działania i osiągnięcia. Nasze koleżanki bibliotekarki Mira i Edyta w swojej relacji skupiły się na działaniach ostatniego roku, choć wiele form prowadzą od lat, zmieniając i poszerzając jedynie formułę działania i angażując nowych uczniów.
W bibliotece zaczyna się i kończy wszystko, co dzieje się w szkole. Tu prezentuje się prace plastyczne i literackie, tu też powstaje kronika wydarzeń szkolnych.
Na nasze spotkanie została zaproszona grupka dzieci, które uczestniczyły i kontynuują prace literackie i plastyczne przy projekcie „Nasza mała biblioteka”. Choć projekt dobiegł końca uczniowie nie chcą pożegnać się z wymyślonymi przez siebie postaciami do teatrzyku Kamishibai i nadal chcą współpracować z kolegami i koleżankami z polskiej szkoły w Irlandii.

Poznaliśmy rycerzyka Broszka i jego konika Groszka. Razem z dziećmi wsłuchałyśmy się w piękną opowieść o Broszku zwiedzającym Irlandię. Pomimo, że dzieci współtworzyły i dobrze znały swój teatrzyk widziałyśmy, że kolejny raz przeżywały przygody bohaterów z wielkim przejęciem.
Teatrzyk Kamishibai zagościł w bibliotece szkolnej, po spotkaniu naszego Zespołu samokształceniowego (we wrześniu 2012 r.) z Panią Zofią Piątkowską-Wolską redaktorką naczelną Wydawnictwo Tibum. Od początku Mira miała swoje własne pomysły na tę drewnianą skrzynkę z obrazkami i opowieściami. Mąż sklecił skrzyneczkę w rozmiarze dopasowanym do formatu A4, a dzieci zaczęły przygotowywać ilustracje. Wkrótce powstały też własne teksty przygotowane we współpracy uczniów z nauczycielami i bibliotekarzem. Od tej pory uczniowie i Mira co roku wymyślają nowe formy pracy z teatrzykiem Kamishibai, a zwiedzanie Polski i świata wraz z przygotowanymi przez siebie pacynkami wydaje się doskonałym zwieńczeniem tych działań. Kontynuują nowe przygody kukiełek, tworząc nowe zakończenie opowiadań autorki "Bogasia z Zielonej Łąki".
W 2012 r. w listopadzie w ramach Zespołu zrobiłyśmy spotkanie o zdrowym żywieniu. Wtedy to powstała myśl, by zrobić „przechodnią” księgę kulinarną. Kilka koleżanek zaangażowało się w te działania i efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Mira do dziś prowadzi w szkole własną księgę kulinarną, a wpisy są oryginalne i często zadziwiające, a nawet wzruszające. Ostatnio kontynuacją działań z książką kulinarną był obchodzony przez uczniów „Międzynarodowy Dzień Zdrowego Jedzenia”. To, co wyczarowali uczniowie na swoich talerzach, to były prawdziwe dzieła sztuki. Patrzyłyśmy na ich wytwory utrwalone na zdjęciach z wielkim podziwem i zainteresowaniem.
Co roku uczniowie świętują bardzo hucznie Światowy Dzień Pluszowego Misia. Cały dzień nie rozstają się z ulubionymi pluszakami, pozują z nimi do zdjęć, a niektóre pluszaki zostają w szkole na zawsze. Oczywiście zabawom towarzyszą też zajęcia z książkami, gdzie pluszowy miś jest głównym bohaterem. Miśkową wystawę także obejrzałyśmy w bibliotece, ponieważ byłyśmy tam tuż, tuż po listopadowym święcie.
W szkole prowadzona jest akcja „Czytam, daję słowo”. Uczniowie przychodzą codziennie przed lekcjami do biblioteki, by poczytać 7 minut lub posłuchać opowieści bibliotekarki o książce, którą mogłyby przeczytać samodzielnie. Trzeba przyznać, że biblioteka jest bardzo dobrze zaopatrzona w nowe wartościowe i ciekawe dla dzieci książki.
Konkursy to forma, która sprawdza się w SP 353. Przeprowadzane są w dwóch kategoriach wiekowych. „Malowane wierszem”, „Moja pierwsza książeczka”, „W świecie wyobraźni”, „Przerwa z Gigantem”, „Zaczytani”, „Martwa natura z książką, „Ilustracja do ulubionej książki”, „W bajce wszystko się może zdarzyć” to tytuły konkursów, o których możecie ze szczegółami poczytać na stronie internetowej biblioteki. Trzeba przyznać, że wszystkie działania są tam wnikliwie opisane i udokumentowane.
Prace plastyczne do ulubionych książek są na porządku dziennym.
Dla zainteresowanych podaję link: http://sp353.pl/dla-uczniow/biblioteka/
Uczniowie mają okazję uczestniczyć w spotkaniach autorskich, na których poznają twórców książek i ich dorobek literacki. Mają okazję zadać pytania i zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą tego skąd się biorą pomysły na książki i jak długo się taką książkę pisze.
Bibliotekarki współpracują z wieloma instytucjami zewnętrznymi: z innymi bibliotekami szkolnymi, publicznymi, z biblioteką pedagogiczną, Ośrodkiem Działań Twórczych, wydawnictwami, teatrami, Biurem Edukacji. Wszystkiego opisać nie sposób. Dorobek tej biblioteki jest naprawdę imponujący, dzieci zaglądają do biblioteki bez przerwy, nawet gdy jest zamknięta i widać, że lubią tu przebywać. W ramach współpracy z PBW w bibliotece szkolnej goszczą wypożyczone wystawy, które często inspirują do ciekawych zajęć i inicjatyw.
W działaniach biblioteki przewijają się echa działań naszego Zespołu samokształceniowego przekształconego ostatnio w Sieć współpracy i samokształcenia. To cieszy i jest dowodem na potrzebę spotkań integrujących, pozwalających na wymianę doświadczeń oraz inspirujących do ciekawych zajęć z uczniami. Jak widać ważne jest też kształtowanie otwartej, poszukującej postawy, która nakręca nowe pomysły i dodaje siły w chwilach zwątpienia.30 listopada na Cieplarnianej
Przypominam „sieciakom”, że spotykamy się już niedługo tzn. 30.11.16 r. i właśnie w tym dniu „Inspirujemy się nawzajem”.

Będziemy świadkami relacji z pracy bibliotekarek szkolnych, które swoimi działaniami inspirują uczniów, nauczycieli i rodziców.
Przewidziana prezentacja projektów zrealizowanych i realizowanych w bibliotece szkolnej lub z udziałem bibliotekarza szkolnego:
"Nasza mała biblioteka", współpraca ze szkołą w Irlandii, księga kulinarna, Kamishibai i wiele innych.
Miejsce spotkania: biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 353 przy ul. Cieplarnianej 2, godz. 10.00-14.00.
(role pierwszoplanowe: Mira, Edyta, Renia)Pozdrawiam serdecznie Bożena
Strona 3 z 39 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Marlena, Seweryn, Teodor, Honorata, Iga, Jan, Edward
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 13
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"