Strona Główna Artykuły DO POBRANIA Forum Ciekawe strony Szukaj
29-03-2020 04:33:00   
Oglądanie strony
Stronę najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej
Nawigacja
Strona Główna
Geneza
Program działania
Regulamin sieci
Artykuły
Konkursy
DO POBRANIA

KRONIKA

Forum
Ciekawe strony
Kategorie Newsów
Kontakt
G A L E R I A
Szukaj

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Książki inne niż wsz...
Harmonogram 2019-2020
Harmonogram 2018-2019
Klepsydra Ewy Mirgos
Bazar Zauroczeń Czyt...
Najciekawsze Tematy
Bazar Zauroczeń C... [34]
Zagadki, ciekawos... [25]
Teksty do wykorzy... [25]
Świąteczne scenar... [8]
Książki inne niż ... [6]
Ostatnie Artykuły
Formy pracy - efekty
Nowe i atrakcyjne w ...
Ankieta czytelnicza
Atmosfera w szkolnej...
8. Edukacja zdrowotn...
Pinterest
Bibliopomoc
Pomóż!
Spam Stop
Witamy

Do działań w naszej sieci chcieliśmy zaprosić wszystkich nauczycieli zainteresowanych popularyzacją czytelnictwa i działaniami zachęcającymi uczniów do aktywności czytelniczej.

Aby usprawnić i poszerzyć naszą współpracę, podzielić się doświadczeniami także z tymi, którzy nie mogą uczestniczyć w naszych spotkaniach w czasie rzeczywistym postanowiliśmy kontynuować nasze działania na stronie internetowej będącej podstroną PBW im. KEN w Warszawie.

Tutaj będziemy:
- publikować wypracowane wspólnie dokumenty ułatwiające planowe i świadome realizowanie wyznaczonych celów
- relacjonować przebieg spotkań
- informować o realizowanych inicjatywach
- wymieniać poglądy
- chwalić się swoimi sukcesami, analizować porażki

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do logowania się na stronie i tym samym pełny udział w naszych działaniach.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach Sieci proszę o kontakt.

Koordynatorka Sieci Współpracy i Samokształcenia
Inspiracje są wśród nas
Katarzyna Gołubiew
katarzyna.golubiew@pbw.waw.pl

Zgodnie z AKTAMI PRAWNYMI.

Aby w pełni korzystać z funkcji portalu należy się zarejestrować, korzystając z panelu Logowanie po prawej stronie --->
Podczas kolejnych odwiedzin tego portalu zalecamy zalogowanie się na zarejestrowany uprzednio login i hasło.
Tylko wtedy użytkownik może w pełni korzystać z funkcji portalu (m.in. pisać komunikaty w shoutboxie, pisać na forum itd.)
Ostatnie aktywne Tematy
Wątek Odpowiedzi Ostatni Post
Książki inne niż wszystkie 6 bdl 17-12-2019 10:01
Harmonogram 2019-2020 0 bdl 27-09-2019 11:19
Harmonogram 2018-2019 0 bdl 02-10-2018 20:11
Klepsydra Ewy Mirgos 1 bdl 02-06-2018 21:58
Bazar Zauroczeń Czytelniczych 34 bdl 19-04-2018 19:56
Omawiamy Trudne tematy w literaturze dla dzieci i młodzieży na naszym IV spotkaniu

Tym razem spotkałyśmy się w Szkole Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego, czyli w bibliotece szkolnej, w której pracuje Ewa. Dla niektórych z nas było to pierwsze spotkanie z pięknie urządzoną i wyposażoną biblioteką szkolną w SP 143. Nas jednak najbardziej ujęło hasło jakie zauważyłyśmy na drzwiach wejściowych szkoły.

Tak bardzo spodobała się nam ta inicjatywa, że na początku obejrzałyśmy krótki reportaż stacji TVN24, który nagrano w szkole i który poświęcony był… narzekaniu. Dyrekcja SP 143 wraz ze wszystkimi pracownikami oraz uczniami podjęła się zadania – ZAKAZ NARZEKANIA. Świetny pomysł – zachęcamy do skorzystania!
Jak już wspomniałam – IV spotkanie poświęcone było książkom, w którym autorzy opisują „trudne tematy” dla dzieci i młodzieży. Co to właściwie znaczy „trudne tematy”? No właśnie – okazało się, że jest tego naprawdę dużo. Dużo za dużo na jedno spotkanie. Chyba trzeba będzie powtórzyć temat, ale to już w następnym roku.
Ewa specjalnie na tę okazję przygotowała mini-wystawkę książek poruszających trudne tematy. A większość z nas przyniosła swoje propozycje książkowe do zaprezentowania. Poruszono tematy wojny (dziękujemy Dorocie za pomysł ze „Słońcem wartości”), śmierci, samoakceptacji, strachu (brawo Ela za ciekawe podejście) relacji w rodzinie, ale również przyjaźni, w tym również do samych siebie oraz do zwierząt i wiele, wiele innych „trudnych tematów”. Wiadomo - zakres tematyczny jest dosyć obszerny, wywiązały się dyskusje, pojawiło się mnóstwo wątków. Nawet dziewczyny, które nie przyniosły ze sobą żadnych książek i chciały się „zainspirować” w pewnym momencie opowiedziały o swoich pomysłach, czyli książkach, które ich zdaniem poruszały trudne i ważne tematy dla dzieci. Słusznie Monika przypomniała o istniejącej na stronie zespołu zakładce BIBLBIOPOMOC, stworzonej przez Elę i Bożenę. Książki, które omawiałyśmy na IV spotkaniu stanowią idealne uzupełnienie BIBLIOPOMOCY, więc będziemy tę zakładkę po naszym IV spotkaniu powoli uzupełniać.

Zdjęcia ze spotkania do obejrzenia w fotogalerii Trudne tematy w literaturze dla dzieci i młodzieży
Na Nowy Rok

W Styczniu radości,
w Lutym miłości,
w Marcu pogody,
a w Kwietniu swobody,
Maj niech zakwita,
Czerwiec niech bryka,
Lipiec przypali,
Sierpień rozpali,
we Wrześniu - szczęścia bez liku,
tak samo w Październiku,
niech Listopad zauroczy,
a Grudzień miło zaskoczy,
roku tego Nowego życzę szalonego!

życzą Kasia z Basią
Życzenia
27.11.2019 – „Książki inne niż wszystkie” na III spotkaniu Sieci „Zaczytane Przedszkolaki”
III spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy „Inspiracje są wśród nas” odbyło się na dalekim Tarchominie, w Szkole Podstawowej nr 342 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Marcina Szancera, w filii przy ul. Topolowej. Do wspaniale wyposażonej biblioteki zaprosiły nas Iza z Magdą. I to one w głównej mierze zaprezentowały „Książki inne niż wszystkie”

Zebrałyśmy się wśród książek "innych" zarówno formatem, wyglądem fizycznym, grafiką jak też zaskakujących swymi dodatkowymi walorami estetycznymi i funkcjonalnymi. Magda oraz Iza zaimponowały ogromnym zbiorem tych unikalnych książek oraz pomysłami na ciekawe zajęcia z dziećmi. Beata z Mirą kolejny raz zaprezentowały swoje zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku KAMISHIBAI. Beata przeczytała „Trzeba będzie autorstwa Thierry’ego Lenaina. Jest to wzruszająca opowieść opisująca najistotniejsze problemy współczesnego świata – wojny, głód, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska w sposób przystępny i równocześnie poruszający dla młodych odbiorców. Mira natomiast zaprezentowała autorskie książki z KAMISHIBAI dotyczące sławnym Polaków, min. Fryderyka Chopina, Ireny Szewińskiej. Były to prace stworzone przez uczniów, więc tym większe brawa dla Miry. Basia pokazała dwie nowości: „Co zrobisz z pomysłem” oraz „Co zrobisz z problemem” autorstwa Kobi Yamada. Są to nowości wydawnicze z Wydawnictwa Levyz.
Poniżej prezentujemy specjalnie opracowaną przez Magdę i Izę listę książek wykorzystanych na ostatnich zajęciach.
1. Herve Tullet „ Kolory” , „Naciśnij mnie”, „ Figle-migle”, „Gra cieni”, „ Gra luster”,
„Paluszkowa olimpiada”, „ Książka z dziurą”
2. Martin Hondford „ Gdzie jest Wally?”
3. Julia Donaldson „ Gruffalo”
4. Annette Langen „ Listy od Feliksa nowe przygody”, „Świąteczne listy od Feliksa”, „ Feliks u dzieci na krańcach świata” ( książki z listami, zdjęciami w środku)
5. Tom Schamp „ Rośnij w górę”
6. Tomasz Minkiewicz „ Mapa przyszłości”
7. Aleksandra i Daniel Mizielińscy ‘ Pod wodą, pod ziemią”
8. Julia Rozumek „Liść”
9. Tomasz Samojlik „ Pikotek chce być odkryty”
10. Nikola Kucharska „ Podróż dookoła świata”
11. Książki pop up, np. „Kolorowy potwór” (są dwie wersje: tradycyjna książka i pop up)
12. Andy Masfield „ Znajdź kropki”
Stare rozkładówki:
13. David Taylor, Stworzenia ciemności, Wyd. Bellona
14. Liliana Fabisińska, Wielka księga Piraci, Wyd. Wilga
15. Tomasz Śpiewak, Wielka księga Smoki, Wyd. Wilga
Kolejne spotkanie sieci odbędzie się w styczniu i będzie dotyczyły „Trudnych tematów
w literaturze dla dzieci i młodzieży”. A więcej zdjęć z naszego spotkania znajdziecie w galerii „Książki inne niż wszystkie”.
30.10.2019 r. - „Nauczanie filozofii i etyki metodą LEGO-LOGOS” na II spotkaniu Sieci Współpracy i Samokształcenia „Inspiracje są wśród nas”
Ostatnia środa października – II spotkanie naszej sieci. Nie ukrywam, że było wyjątkowe z kilku względów. Chyba po raz pierwszy poprosiłam uczestniczki by wysłały zgłoszenia na to spotkanie, które było jednocześnie kursem metody „Lego-Logos”, prowadzonym przez jego autora – filozofa, dziennikarza oraz wykładowcę akademickiego Jarosława Marka Spychałę. Tak więc oprócz stałych uczestniczek sieci, sala konferencyjna, gdzie odbywał się kurs, wypełnia się uczestnikami niemalże z całej Polski.Na początku nasz gość opowiedział skąd wzięło się u niego zainteresowanie filozofią i dlaczego wybór jego życiowej drogi był dość skomplikowany. Podkreślał, że „filozofia wzmacnia” i jest dostępna niemalże wszędzie, a już na pewno w środkach masowego przekazu (popularne kinowe hity „Matrix”, „Gwiezdne wojny” itp). Chcąc udowodnić, że nieporozumienie wynika ze złej komunikacji zaproponował zabawę warsztatową „Kto jest porywaczem samolotu?”. Dwie grupy otrzymały polecenie, aby na podstawie kilku, bardzo ogólnych informacji, wskazać która z czterech opisanych kobiet jest porywaczką. Warto podkreślić, że prawidłową odpowiedź wskazała Iza.

Wszystkie te elementy stanowiły wprowadzenie do autorskiej metody nauczania filozofii i etyki za pomocą Lego-Logos. Chodzi głównie o to, by dać szansę tym wszystkim uczniom, dzieciom, nastolatkom, ale również dorosłym, którzy są wycofani, wręcz „schowani”, chorobliwie nieśmiali w grupie bądź w klasie szkolnej. Tu nie ma oceniania, a wszystkie rozwiązania są akceptowalne.

Jarosław Spychała nie ukrywa, że metoda „Lego-Logos” w głównej mierze zbudowana jest na „Jaskini” Platona, gdzie bohaterowie dialogu szukają odpowiedniej drogi do domu (wyjścia z jaskini) w taki sposób, by wszyscy mieszkańcy byli szczęśliwi.

Metoda „Lego-Logos” stwarza przestrzeń do zabawy, w której popularne klocki są narzędziem. Uczestnicy często zapominają, że są w szkole, a możliwość ułożenia za pomocą Lego filozoficznej opowiastki dodaje odwagi oraz wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Bawiąc się, czyli dosłownie – konstruując historię za pomocą Lego, jesteśmy sobą. Mira z Kasią jako ochotniczki zgłosiły się do zbudowania filozoficznej opowiastki za pomocą klocków Lego. Efekty zobaczycie w galerii.

Po zakończeniu spotkania uczestniczy ustawili się w kolejce do zakupu książki Jarosława Spychały „Jaskinia – Droga rebeliantów” oraz po autograf.

Pomysłodawczynią spotkania była Basia, która mówiąc kolokwialnie „ściągnęła” Jarosława Spychałę do naszej biblioteki.

Reszta w galerii pod tytułem Lego-Logos na II spotkaniu sieci „Inspiracje są wśród nas”
Strona 1 z 45 1 2 3 4 > >>
Imieniny
Imieniny obchodzą:
Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 13
Nieaktywowanych Użytkowników: 0
Najnowszy Użytkownik: edytka-kowalczyk
Copyright © Sieć współpracy i samokształcenia "Zaczytani są wśród nas"